Emlak Haberleri

Türkiye’de kira fiyatları ortalama ne kadar?

Endeksacom’un Gayrimenkul Değerleme raporu yayımlandı. Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde Haziran ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 182 olarak gerçekleşti.

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksacom’un verilerine göre Türkiye genelinde Haziran ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 182 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 lira, ortalama konut fiyatı 1 milyon 317 bin 228 lira ve konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl. Değer artışı en yüksek olan iller ise İstanbul, Antalya ve Mersin oldu. Türkiye genelinde kiralar ise son 1 yılda yüzde 156, son 4 yılda ise yüzde 234 artış gösterdi. Türkiye’de Haziran ayı itibarıyla ortalama metrekare kira 48,74 TL, ortalama kira 5 bin 361 TL olduğu gözlemlendi.

Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde Haziran ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 182 olarak gerçekleşti. Haziran ayında ortalama metrekare konut satış fiyatına göre ilk 30 il değerlendirildiğinde yıllık değer artışı en yüksek olan şehirler ise sırasıyla İstanbul, Antalya ve Mersin oldu. İstanbul’da ev fiyatları son bir yılda yüzde 234 artış gösterirken, ortalama konut metrekare satış fiyatı 17 bin 592 lira, ortalama konut satış fiyatı 2 milyon 109 bin 480 lira oldu. Antalya’da yıllık değer artışı yüzde 226, ortalama konut metrekare satış fiyatı 14 bin 961 lira, ortalama konut satış fiyatı 1 milyon 944 bin 930 TL olurken, Mersin’de ise yıllık değer artışı yüzde 223, ortalama konut metrekare satış fiyatı 8 bin 914 TL, ortalama konut satış fiyatı 1 milyon 335 bin 150 lira oldu. Peki Türkiye’de kira fiyatları ortalama ne kadar? Kira bedelinin en yüksek olduğu iller hangileri? İşte detaylar…

KİRALARDA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Satılık konuttaki trende paralel olarak kira bedelleri de yükseliş gösteriyor. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa’nın verilerine göre, Türkiye’de kiralar son 1 yılda yüzde 156, son 4 yılda ise yüzde 234 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama metrekare kira 48,74 lira, ortalama kira 5 bin 361 lira, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl oldu. Haziran ayında kiralar bir önceki aya göre yüzde 14 artış gösterdi.

KİRA BEDELİ EN YÜKSEK OLAN İLLER BELLİ OLDU

Türkiye genelinde kira bedeli en yüksek olan şehirler sırasıyla Muğla, Antalya ve İstanbul oldu. Söz konusu Endeksa verilerine göre, Muğla’da kiralarda yıllık değer artışı yüzde 73 seviyesinde, ortalama metrekare kira 136 lira, ortalama kira 14 bin 937 lira, geri dönüş süresi ise 18 yıl oldu. Antalya’da kiralar son 1 yılda yüzde 310 artış gösterdi. Ortalama metrekare kira 95 TL, ortalama kira 10 bin 397 lira, geri dönüş süresi ise 16 yıl.

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA İSTANBUL İLK SIRADA

Yabancılara yapılan konut satışında en çok satış yapılan il olan İstanbul’da ise kiralar son 1 yılda yüzde 168 artış gösterdi. Ortalama metrekare kira 79 lira, ortalama kira 8 bin 107 lira, geri dönüş süresi 17 yıl.

Veriler hakkında değerlendirme yapan Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Yaz ayları sahil şeridindeki illerde önemli derecede konut hareketliliğinin olduğu bir dönem. Buna paralel olarak konut fiyatlarında dikkate değer artış devam ediyor. Diğer taraftan ay bazında artış devam etse de trendin az da olsa bir düşüş eğilimi gösterdiğini görüyoruz. Mayıs ayında yüzde 14,7 olan ay bazında artış Haziran’da yüzde 11,4’e düştü. BDDK’nın konut kredilerine yönelik açıkladığı son pakette yer alan 10 milyonun üzerindeki konutlara kredi verilmemesi kararı da yatırım amaçlı konut trendini yavaşlatıp fiyatlarda kısmi bir düşüşe neden olabilir” diye belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya