Toki Haberleri

Ucuz konut müjdesi!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), Türkiye genelinde 1+1, 2+1, ve 3+1 konut satışı için yeni duyuru yayınladı. Uygun ödeme koşullarının yer aldığı evlerin fiyatları 111 bin liradan başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ)’den dar gelirli ailelere müjde.  TOKİ  ülke genelinde birçok şehir için  1+1, 2+1, ve 3+1 konut satışı için yeni duyuru yayınladı. Takvim’de yer alan habere göre; 111 bin liradan başlayan bu evler için çekiliş ve kura da bulunmuyor. Satışlar başvuru önceliğine göre yapılıyor.

EMEKLİ, ASGARİ ÜCRETLİ, DAR GELİRLİLER

TOKİ’nin sitesinden yapılan açıklamaya göre; evler dar gelirliler için satışa sunuldu. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların, belirtilen tarihler arasında başvurusunu yapması gerektiği bildirildi.

TOKİ evlerine başvuru yapacaklarda aranan şartlar ise şu şekilde:

– T.C. vatandaşı olması,

– Başvurulan projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması,

– Başvuru sahibinin kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil konutunun bulunmaması (tarla, bağ, bahçe, köyevi ve işyeri hariç)

– Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.

– Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500.00 TL olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5.500.00 TL olması gerekmektedir.)

BAŞVURU

TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşlar, Halk Bankası Aġ. Tüm şubeleri ve E-Devlet üzerinden başvurulabilir. E Devlet üzerinden başvurular , aşağıdaki sayfadan yapılıyor.

http://www.turkiye.gov.tr/toplu-konut-idaresi-baskanligi-toki

TOKİ’NİN AÇIK SATIŞ İLE KONUT SATIŞI YAPTIĞI ŞEHİRLER

Kısa süreli aralıklarla güncellenen bu konut satışlarında şuan için  14 şehirde ev satış ilanı yer alıyor.  Alt gelir grubunda sunulan konut satışları için ikamet şartı gerekirken orta gelir grubunda bu şart aranmıyor.

Bu bilgiler dahilinde TOKİ’nin sitesinde yer alan konut satış listesi şu şekilde; Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çorum, Denizli, Giresun, Mersin, Rize, Sivas, Tokat, Van, Zonguldak.

TOKİ KONUT SATIŞLARINDA HANGİ TİP KONUTLAR YER ALIYOR

TOKİ, ev almak isteyen vatandaşlara çeşitli seçenekler sunsa da satışta olan evlerin çoğu standart tipte üretilen konutlardan oluşuyor. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için üretilen konutlar genellikle 1+1 ve 2+1’den oluşuyor. Orta gelir grubu için üretilen konutlar ise çok büyük oranda 3+1 şeklinde oluyor. Diğer yandan TOKİ,  bu konutların dışında 4+1 konut satışı da yapıyor.

ÖDEME ŞARTLARI

TOKİ Başkanlığı’nın sunduğu ödeme seçenekleri, kuralı konut alımlarında uygulanan seçeneklerle eş değer olarak belirlendi. TOKİ, ev sahibi olacak vatandaşların konut projesine göre değişen oranlarda belli bir tutarda peşinat ödemesini istiyor. Peşinat ödemeleri yüzde 10’dan başlayıp yüzde 12, yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25 oranlarında oluyor.

Taksit seçenekleri de konuta göre değişkenlik gösteriyor. TOKİ peşinat ödemesi yapan vatandaşların kalan borçlarını en az 120 ay olmak üzere uzun vadede taksitlendiriyor. Bu süre 120 ay, 144 ay, 180 ay, 216 ay ve 240 ay şeklinde olabiliyor.

2021 YILINDA 100 BİN KONUT!

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, konut başlığı altında yapı ruhsatı düzenlemeleri ve konut satış rakamlarına ilişkin bilgiler verildi.

Belediyeler tarafından 2019’da 122 bin 752 daire, 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde ise 212 bin 231 daire için yapı ruhsatı verildi. Bu kapsamda, 2020’nin ilk altı ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yapı ruhsatı verilen daire oranında yüzde 72,9 artış oldu.

2019 yılında yapı kullanma izni alan konut sayısı ise 397 bin olarak gerçekleşti. Haziran 2020 itibarıyla yaklaşık 269 bin konut için yapı kullanma izni alınırken, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 32,1 oranında azaldı.

Kredi faiz oranlarındaki düşüş konut satışlarını artırdı. Ülke genelinde konut satışları Ağustos 2020’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 oranında artarak, 170 bin 408 oldu. 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde, 317 bin 832’si ilk defa, 706 bin 702’si ikinci el olmak üzere toplam 1 milyon 24 bin 534 konut satıldı. 2019’da ise aynı dönemde 285 bin 719’u ilk defa, 432 bin 851 ikinci el olmak üzere toplam 718 bin 570 konut satışı gerçekleşmişti.

2020’de kredi faiz oranlarında sağlanan düşüşün etkisinin konut satışlarına önemli ölçüde yansıdığı belirtilen programa göre, Ocak-Ağustos döneminde ipotekli konut satışı yüzde 263,7 artarak, 473 bin 114 oldu. Buna göre, toplam satışların yaklaşık yüzde 46’sı ipotekli konut satışı yapıldı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya