Ekonomi

Ukrayna’da artan gerilimden altın piyasası nasıl etkilenecek?

Altın yatırımcısının gözü kulağı ABD-Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimde. Yatırımcılar yaşanan olaylarda altın piyasasındaki hareketlikleri merak ediyor. Peki altın piyasası bu gerilimden ne kadar etkilenecek? İşte ayrıntılar…

Altın yatırımcısının gözü kulağı ABD-Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimde. Yatırımcılar yaşanan olaylarda altın piyasasındaki hareketlikleri  merak ediyor. Peki altın piyasası bu gerilimden ne kadar etkilenecek? İşte ayrıntılar… Uzmanlar piyasalarda yaşanan gelişmeleri ve altın fiyatlarındaki son durumu değerlendirdi.

Son zamanlarda küresel sektörün en önemli gündem maddelerinden biri kuşkusuz ABD-Rusya ve Ukrayna  yaşanan sıcak bölgedeki gerginlikte. Yaşanan olaylar piyasaları da etkiliyor. Yatırımcıların güvenli limanı altının bu durumlardan nasıl etkileneceği ise bir hayli merak ediliyor. Altının ons fiyatı haftanın ilk işlem gününde, yaşanan gerginlikle beraber 1908 dolar seviyesine kadar ulaşırken; böylelikle 3 Haziran 2021’den beri en yüksek seviyeyi kaydetti.  Peki uzmanlar yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyor? İşte uzmanların değerlendirmeleri…

ONS ALTIN 8 AYIN ZİRVESİNİ TEKRARLADI

Hürriyet Gazetesi’nden Şenay Zeren’in haberine göre; Ons altın değeri gün içerisinde 1908 dolar seviyelerine ulaşırken son 8 ayın en yüksek seviyesini kaydederken gün içerisinde en düşük ise, 1887 dolar değerinde göründü.

Ons altın fiyatında artışın yaşanmasının ardından değer kazanan Gram Altın, 840 TL’nin üzerini olaşarak 2 ayın zirvesini tekrarladı. Altının gram fiyatı; gün içerisinde en düşük 825,14 TL oldu.

Gram Altın Fiyatları, geçen haftayı 832 TL seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe 827 lira seviyesini kaydetti.

SERT DÜŞÜŞLER YAŞANABİLİR

Baştürk Finansal Danışmanlık Kurucusu Rıdvan Baştürk yaşanan duruma ilişkin şu iafdeleri kaydetti:

“Piyasalarda son haftalarda ana gündem Ukrayna gelişmeleri. Konuya yönelik son günlerde bir pozitif bir negatif açıklama gelirken bu durum piyasalarda dalgalanma yaratıyor. Son gelişmelere baktığımızda Putin ve Biden’in bir görüşme yapacağı açıklandı. Bu görüşmede Ukrayna’nın doğusunda bir ateşkes ihtimali konuşulacak. Benim görüşüm ilk günden bu yana bir savaşın olmayacağı ve konunun müzakere ile çözüme kavuşacağı yönünde. Tabii bu konu bir anda ortadan kalkmayacaktır.

Rusya-Ukrayna gerginliği 2014’ten bu yana devam eden bir olay. Muhtemelen gelecek yıllarda da dönem dönem piyasaların ana gündemi olacaktır. Fakat en azından ateşkes kararı çıkarsa bir süreliğine piyasalar nefes alacaktır.

Ons altın bu riskler neticesinde 1900 dolar üzerini gördü; ardından bir miktar geri çekildi. Ateşkes sağlanırsa sert düşüşler görebiliriz. Aksi durumda yükselişler kademeli şekilde sürecektir. Bizim görüşümüz ateşkesin sağlanması ve ons altında bu kapsamda aşağı yönde düzeltme olması yönünde. Tabii bu gelişmelere ek olarak, Fed politikalarını da unutmamak gerekir. Mart ayı ile birlikte Fed faiz artırımlarına başlayacak ve bilanço daraltacak. Ukrayna’da artan gerginliğe rağmen ABD 10 yıllık faizleri yüzde 2.06’yı gördükten sonra sınırlı bir geri çekilme yaşamıştı. Faizlerdeki fiyatlama gerginliğin artmayacağına yönelik bir sinyal niteliğinde.

İşin teknik boyutuna baktığımızda 1878 seviyesini önemli görüyorum. Bu seviye altında bir fiyatlama gelirse baskı derinleşecektir.”

GÜVENLİ LİMAN TALEBİ ORTADAN KALKMADI

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ise şu iafdeleri kullandı:

“Jeopolitik gerilimlere ilişkin endişeler bir şekilde masada kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla, güvenli liman talebinin tam olarak ortadan kalkmadığını görüyoruz. Avrupa’da bir çatışma olasılığı endişesi, daha sonra ise diplomatik sürece daha çok inanılması fiyatların önce çıkmasına, sonra düşmesine neden oldu. Ukrayna’nın herhangi bir Rus işgalinin potansiyel olarak başkent Kiev’in ötesinde birden fazla şehri hedef alacağına dair ABD tarafından yapılan açıklamalar, artı olarak Biden’ın Putin’le herhangi bir askeri operasyon olmayacağı prensibine göre görüşebileceği gibi birbirinden farklı gelişmeler var.

Dolayısıyla, bir şekilde operasyon beklentisi canlı kalıyor. Ancak piyasa major konu olan merkez bankalarını dikkate almaya normalde daha meyilli. Fed’in faizleri hızlı bir şekilde artırabileceğine dair analizler artıyor. Mart toplantısına kadar olan süreç yakınlaşıyor ve izleniyor. Temel mantık aslen halen sıkılaşma stratejisi ve tahvil getirileri…”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya