Emlak Haberleri

Üst belge grubunda bulunma kaldırıldı!

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen riskli yapılar ile riskli alan ve rezerv yapı alanlarında uygulanacak olan projelerin yapımında görev yapacak müteahhitlere getirilen “üst belge grubunda bulunma” şartı ile alakalı hüküm yürürlükten kaldırıldı.

Resmi Gazete’nin bugün yayımlanan sayısında 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı duyuruldu. İlgi değişiklik hükümleri Resmi Gazete aracılığı ile ilan edildi. ÜST BELGE GRUBUNDA BULUNMA HÜKMÜ KALDIRILDI Yapılan değişikliğe göre Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen riskli alanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen rezerv yapı alanları ve riskli yapıların olduğu uygulama alanlarında görev yapacak müteahhitlerle ilgili kriteri kapsayan hüküm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararıyla yürürlükten kaldırıldı.

KALDIRILAN HÜKÜMLER NELERDİR İlgili yönetmeliğin yürürlükten kaldırılan 13. maddesinin 7. fıkrasında tanımlanan uygulama alanlarında görev yapacak müteahhitlerin, yapı müteahhitlerini sınıflandırmasını ve kayıtlarının tutulmasını sağlayan yönetmeliğin 14. maddesinde yer alan bir üst belge grubunda olması şartı bulunuyordu. Yine yürürlükten kaldırılan yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması hakkındaki yönetmeliğin 5. maddesinde geçici grup yetki belgesi numarası verilen müteahhitlerin yasa gereği kendilerine ait yapıları yapabilmelerine ilişkin hüküm de bulunuyordu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya