Emlak Haberleri

Uygun fiyatlı konuta erişim imkansız hale geldi!

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Keleş, inşaat sektörüyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Konut fiyatlarına değinen Keleş, uygun fiyatlı konuta erişiminin imkânsız hale gelmesini tartıştıklarını belirtti…

Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından 17- 19 Aralık’ta gerçekleştirilen ‘Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için çalışıyoruz…’ temalı ‘Türkiye inşaat sektörü çalıştayı’nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Çağdaş Kocaeli’den Ayşe Aydın’ın haberine göre; Çalıştay raporuyla ilgili açıklamalar yapan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Keleş, şunları kaydetti:

LOKOMOTİF SEKTÖR

Öncelikle çalıştay programımızı takip eden sektör aktörlerine ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 2 yıldır süren ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve türevlerinin etkisinin hala devam ettiği ve özellikle istihdam, üretim, tedarik ve lojistik alanlarında yaşanan değişim ve krizler ülkemizle birlikte birçok ülkede toplumların alışık olmadığı sosyolojik ve ekonomik krizlerin yaşanmasına, mal ve hizmet fiyatlarında fahiş artışa sebep olmuştur. Küresel salgının ortaya çıkardığı şartlar ülkemiz toplumunu, sektörleri ve ülke ekonomimizi temelden ve derinden etkilemiştir. İnşaat sektörü; ekonomide yarattığı katma değer, istihdam gücü ve 250’ye yakın tedarikçi alt sektörünün dinamo etkisiyle Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörüdür.

İDARİ, MALİ VE GENEL SORUNLAR

Son yıllarda pandeminin etkisi ile birçok sektörde işlerin durması, dövizde yaşanan kur artışları ve devamında ekonomide yaşanan gelişmeler, iç pazarda fahiş fiyat artışlarına sebep olmuş, fahiş fiyat artışları da inşaat sektörünü derinden etkileyerek müteahhitlik sektörünü durma noktasına getirmiş ve 250’ye yakın alt tedarikçi sektör bu gelişmelerden ciddi zarar görmüştür. ‘Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşaası için çalışıyoruz…” temalı çalıştayımız da öncelikle son aylarda ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve ekonomik krizin ortaya çıkardığı fahiş fiyat artışları, müteahhitlerimizin idari, mali, genel sorunlar, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunlar, müteahhitler odasının kurulması konuları görüşüldü.

Öte yandan kamu müteahhitlerimize fiyat farkı ve fesih kararnamesi çıkartılması, depreme karşı kentsel dönüşüm projeleri, vatandaşımızın konuta erişimi, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri sektörüne yönelik inavasyonun desteklenmesi, iklim değişikliği ve çevre sorunları, inşaat sektörü ile çalışan üretici ve tedarikçi sektörlerin enflasyon ve kur artışı ile izah edilemeyen stokçuluk ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışları konuşuldu. Çalıştayda ayrıca sektörümüzde istihdam edilen 100 binlerce çalışan, konut ve işyeri kiraları, vatandaşların uygun fiyatlı konuta erişiminin imkânsız hale gelmesini tartıştık. Yaşanan bu gelişmeler ülkemiz ekonomisini derinden etkilerken hükümetin açıkladığı ve sürdürülmesi düşünülen yeni ekonomi modelin ‘yatırım, istihdam, üretim ve ihracatın’ iç piyasadaki fiyat artışlarını tetiklediği ve tedarik imkânını zorlaştırdığı hususları genişlemesine istişare edildi.

“PİYASA VE DEVLET DESTEĞİ DÜZENLENMELİ”

Ciddi fiyat artışlarından mağdur olan kamu müteahhitlerimizin devam eden işlerinde fiyat farkı ve fesih kararnameleri ivedilikle çıkartılmalı, kamu ve özel sektör yüklenicilerine malzeme tedarik sorunlarından kaynaklı ek süre verilmelidir. Müteahhitlik sektörünün yurt dışına iş yapma olanakları ve sektör inovasyonu teşvik edilmeli, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunlar bir an önce giderilmeli, son günlerde sık sık yaşadığımız deprem atakları sebebiyle riskli yapı kapsamındaki kentsel dönüşüm projelerine hız verilmelidir. Yine vatandaşın konuta erişim hakkının kolaylaştırılması için müteahhitlik sektörünün aldığı ağır yaranın giderilmesi adına temel inşaat malzemelerine KDV indirimi, tapu harçları indirimi, arsa üretim desteği gibi teşviklerle piyasa dengesi devlet desteği ile regüle edilmelidir.

“PAYDAŞ OLMALIYIZ”

Yeşil sertifikalı binaların yaygınlaşması, çevresel ve iklimsel projelerde Türkiye inşaat sektörü, paydaş olarak görülmeli ve çalışmalara dâhil edilmelidir. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan düşük faiz, yatırım, üretim, istihdam ve ihraca yönelik ekonomi modeli ve yol haritası ile birlikte döviz kurlarının hızla düşmesi ve Türkiye ekonomisinin normale dönmesini son derece olumlu karşılıyor ve destekliyoruz. Yeni ekonomi modeli ile ekonomide istikrar ve büyüme hedeflerine hızla ulaşılacağı düşüncelerimizle Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonumuz ile daha büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu hükümet ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya