Emlak Haberleri

Van’da konut sıkıntısı artarak devam ediyor!

Van sakinleri kent genelindeki konut sıkıntısı nedeniyle dert yanıyor. Bölge sakinleri imar nedeniyle sıkıntıların yaşandığını söylüyor. 

Okulların örgün eğitime başlaması ile Türkiye genelinde başlayan barınma sorunu Van’ı da etkiledi. Doğruhaber’de yer alan habere göre; Gençlik ve Spor Bakanlığına ait KYK yurtlarında barınma sorunu yaşanmazken, özellikle şehir merkezinde kiralık ev bulmak oldukça zor. Depremden sonra  TOKİ  tarafından yapılan afet konutlarında bile kiralık daire bulmak oldukça zorlaştı kentte, özellikle memur kesimi büyük sorun yaşıyor. Yaşanan barınma sıkıntısının gerçekleşecek sağlam bir imar planı ile çözüleceğini söyleyen emlak ve gayrimenkul danışmanları, imar planı olmadan meydana gelen problemin çözülemeyeceğini söylediler.

“Van’ın en önemli sorunu imardır”

Van’da yaşanan imar sıkıntısının barınmayı ve ev fiyatlarını etkilediğini söyleyen Emlak ve Gayrimenkul Danışmanı Mehmet Ekinci, Van’da yaşanan imar sorununun kimse tarafından çözülmediğini belirtti.

Kent merkezine yakın mahallelerde bile çarpık bir kentleşmenin olduğunu söyleyen  “Şerefiye Mahallesi merkeze en yakın mahallelerden bir tanesidir. Ama orada hala çok çarpık bir imar vardır. Bir türlü düzeltilemiyor ve yapılamıyor. Düzensiz bir imar söz konusu. Aynı yerde bulunan iki binadan birine 7-8 kat imar verilirken diğerine 3 kat imar verilebiliyor. Bu durum belediyeler tarafından düzeltilemiyor. İmar konusu böyle olunca hem vatandaş hem müteahhit hem de arsa sahipleri mağdur oluyor.” dedi.

“Memurlar kiralık ev bulamıyor”

İmarın olduğu yerlerde de arsa sahiplerinin fiyatları oldukça yükselttiğine vurgu yapan Ekinci, “İmarın olduğu yerlerde arsa fiyatları arttırıyor çünkü alternatif yok. Bu durum haliyle konut fiyatlarına yansıyor. İmar olmadığında yapılaşma olmuyor bu da ister istemez bir barınma sorununu beraberinde getiriyor. Okullar açıldıktan sonra insanlar ev bulamıyor. Şu an Van’da 3 artı 1 dairenin kirası 2 bin TL’dir. Tayini Van’a çıkan öğretmen ve memurlar ev bulamıyorlar.” şeklinde konuştu.

“TOKİ tarafından 20 bin konut daha yapılmalıdır”

Depremin ardından Van’da 10 binin üzerinde deprem konutu inşa edildiğini ve bunun yetersiz olduğunu aktaran Ekinci, “Kiracılar TOKİ dediğimiz yer şehir merkezinden 30 kilometre uzaklıkta bir yer. Buna rağmen oralarda da boş daire bulunamıyor. Bu da bize gösteriyor ki Van’ın ciddi bir konut sıkıntısı vardır. Bırakın 10 bini 20 bin konut daha yapılsa bile talep karşılanmaz. Karadeniz Bölgesinde TOKİ tarafından defalarca konut yapıldı. Oradaki barınma sıkıntısını bitirmek için ilçelerde konutlar yapılıyor. Ama burada öyle bir şey yok. Bize kiralık evler için günde 10’larca telefon geliyor ama ev bulamıyoruz. 2 yıldır hiç kiralık daire veremedim. Van’ın sahipsiz bir memleket olduğunu düşünüyorum. Belki biz de Karadeniz Bölgesinin milletvekillerine rica etsek, Van’ın da imar sorununa el atarlar.” ifadelerini kullandı.

“Yüzlerce kişinin kiralık ev talebini karşılayamadık”

Emlak ve Gayrimenkul Danışmanı İlhan Işık ise Van’da çok ciddi sıkıntıların meydana geldiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Bu yıl yüzlerce kişi bizden kiralık ev talebinde bulundu ama bunların hiçbirine kiralık ev bulamadık. Gelen talepleri karşılayamadık. Bunun nedeni Van’ın iç imar problemidir. Aynı ada bazında ön planda 7 kata imar verilirken aynı ada içindeki başka bir binanın 4-5 katına imar veriliyor. Bu da haliyle müteahhitlere büyük sıkıntı doğuruyor. 7 kat imar verilirse müteahhit ve arsa sahibini kurtarır. Yüksek maliyet ve imardan dolayı birçok müteahhit yapı yapamadı. Bu durumdan dolayı da kiralık ev sıkıntısı çok büyük ve kiralık ev bulamıyoruz.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya