Emlak Haberleri

Vatandaşlık için yeni şart!

Türk vatandaşlığına başvuru koşulunda alınacak gayrimenkulün tutarının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılacağı duyuruldu.

Türk vatandaşlığına hak kazanmak için satın alınması gereken gayrimenkul değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesi planlanıyor.

İstisnai şekilde Türk vatandaşlığı alabilmek amacıyla satın alınması gereken gayrimenkulün tutarının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılması gündeme geldi.

İşte Türk Vatandaşlığı başvurusundaki o değişikliğe ilişkin tüm ayrıntılar…

Edinilen bilgilere göre, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde istisnai Türk vatandaşlığı için satın alınma zorunlu olan 250 bin dolar tutarındaki gayrimenkulün değerinin artırılması masaya yatırıldı.

Kabine Toplantısı kapsamında istisnai Türk vatandaşlığı başvuruları için satın alınacak gayrimenkulün tutarının 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesine karar verildi.

Dünya’da yer alan habere göre; bu karar çerçevesinde, Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in istisnai şekilde Türk vatandaşlığının kazanılmasıyla ilgili hükümlerin yer aldığı 20’inci maddesinin 2’nci fıkrasının “b” bendinde değişikliğe gidilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda düzenlemenin gelecek günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınması planlanıyor. Düzenlemenin yürürlüğe alınmasıyla beraber en az 400 bin Amerikan doları ya da karşılığı döviz miktarında gayrimenkulü tapu kayıtlarına 3 sene satılmaması şerhi koyulmak koşuluyla satın alanlar ve kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş, en az 400 bin Amerikan doları yada karşılığı döviz miktarı peşin şekilde ödenen ve tapu siciline 3 sene süreyle devir ve terkinin olmayacağı taahhüdü şerh edilmek koşuluyla noterde düzenlenenmiş sözleşmeyle gayrimenkulün satışının vadedildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespit edilenler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı almaya hak kazanacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya