Emlak Haberleri

Web Tapuda ‘randevu krizi’ için açıklama!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından “randevu krizi” yaşandığına yönelik iddialarla ilgili açıklama geldi. Web tapu sistemine de değinilen açıklamada, web tapu sistemiyle günlük ortalama 20 bin tapu işleminin doğrudan vatandaşlar tarafından başlatıldığı belirtildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından “randevu krizi” yaşandığına yönelik iddialarla ilgili açıklama geldi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; açıklamada, koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların sağlığının korunması, virüs yayılımının çoğalmamasına ilişkin bütün kamu kurumlarının farklı tedbirler aldığı ve sunulan hizmetlerin aksamadan sürmesi amacıyla toplum sağlığının ön plana alınarak hizmetlerin yönlendirildiği aktarıldı.

Kovid-19 salgını döneminde vatandaşların tapu müdürlüklerine işlem başvurularının 3 ayrı yerden gerçekleştirilebildiği belirtilen açıklamada, bu kapsamda tapu işleminin randevu alınmasına gerek bulunmadan yapılması amacıyla web tapu sisteminin oluşturulduğuna vurgu yapıldı.

İnternet erişimi bulunmayan ya da kullanım durumu uygun olmayan vatandaşların tapu işlemleri müracaatlarını ALO 181 çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirebildiklerinin belirtildiği açıklamada, çağrı merkezi üzerinden 7 gün 24 saat hizmet sunulduğu vurgulandı.

Açıklamada, bir diğer yöntemin ise işleme ilişkin hazırlıklarına devam eden vatandaşların kendi durumlarına göre randevu tarihini belirleyebildikleri randevu sistemi olduğuna dikkat çekildi.

Dünyada 5 dilde tapu hizmeti veren tek sistem

Web tapu sisteminin, başta vatandaşlar olmak üzere ticaret şirketlerinin, diğer tüzel kişilerin, emlakçıların, taşınmaz değerleme uzmanlarının ve kamu kurumlarının hizmetinde olan büyük bir platform olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Web tapu sistemi, ‘tapunun kısa yolu’, ‘tek tıkla tapu’ ve ‘sıra hep sizde’ sloganları ile hayata geçirilmiş, sistem e-Devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapılmakta olup TKGM-TAKBİS güvencesi altındadır. Dünyada 5 dilde tapu hizmeti veren tek sistemdir. Sistem ayrıca yabancı ülke vatandaşlarının kullanımına da açılmış durumdadır.

Web tapu, bir randevu sistemi olmayıp tapu işleminin tapu müdürlüğüne gitmeden 7/24 zaman kısıtlaması olmaksızın başlatıldığı bir sistemdir. Vatandaşlarımız gerekli bilgileri online olarak sistem üzerinden girmekte, tapu müdürlüklerince yapılan SMS yönlendirmeleri ile harç ödemeleri gerçekleştirilmektedir. İşlem için girilen gerekli belgeler, diğer kamu kurumlarından sistem üzerinden alınmakta ve vatandaşlardan başvuru aşamasında ayrıca belge talep edilmemektedir. Vatandaşlarımız yalnızca imza için tapu müdürlüklerine gitmektedir.”

Ortalama 20 bin işlem günde

Web tapu sistemiyle günlük ortalama 20 bin tapu işleminin doğrudan vatandaşlar tarafından başlatıldığı ve Kovid-19 salgının tedbirleriyle esnek çalışma sistemi de dikkate alındığında, büyük bölümünün aynı gün, yoğunluğun en fazla olduğu durumlarda ise birkaç günde tapu işlemlerinin bitirildiğinin vurgulandığı açıklamada, “Bu dönemde özellikle tüm bankalarımız ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde ipotek işlemleri elektronik ortama taşınmış ve kredili satış işlemleri büyük oranda aynı gün tamamlanmıştır” denildi.

Özellikle salgının etkilerinin en yoğun hissedildiği 2020 yaz aylarında kamu bankaları tarafından kredi faiz oranlarının düşürüldüğü süreçte tapu müdürlüklerindeki günlük işlem sayılarının ortalama 60-80 bine ulaştığına vurgu yapılan açıklamada, web tapuya kayıtlı kullanıcı sayısının 3 milyon 551 bin 325 olduğu, bu uygulamadaki memnuniyet oranının ise yüzde 88 olduğu belirtildi

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tüm işlemler herhangi bir aksamaya meydan verilmeksizin tamamlanmaktadır. Yoğunluk tespit edilen müdürlüklerimize iş gücü desteği verilerek işlemler zamanında tamamlanmıştır. Yine bu dönemde vatandaşlarımızın yan yana gelmeden, kendilerine en yakın tapu müdürlüklerde karşılıklı iletişime geçerek alım satım işlemleri yapmalarına olanak sağlanmıştır. Verdiği hizmetler ile geçmişten geleceğe bir köprü vazifesi gören ve dijital çağın getirdiği olanaklardan etkin bir biçimde yararlanan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlemlerindeki süreçlerin azaltılarak verilen hizmetlerin elektronik ortamda daha kaliteli ve hızlı yürütülmesi amacına yönelik olarak çalışmalarını başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya