Genel

Yabancı yatırımcılar, en çok emlakçılara güveniyor!

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER), Türkiye’den konut alan yabancıların güven haritasını ortaya çıkardı. Buna göre; Türkiye’den konut alan Ruslar emlakçılara Ürdünlüler ise referansa güveniyor. 

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) tarafından, araştırma şirketi AGS Global’e yaptırılan ve 48 ülkeden 410 uluslararası yatırımcıyla gerçekleştirilen “Rekabet ve İlham: Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek” araştırmanın üçüncü bölümü yayınlandı. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; yabancı yatırımcılar, gayrimenkul satın alırken en çok emlakçılara güveniyor. Yabancıların emlakçılara olan güveni yüzde 47,8 oldu.

Onu yüzde 38,8 ile emlak şirketlerinin web siteleri-promosyon materyalleri, yüzde 29,3 ile Türkiye’de iş veya yatırım yapan tanıdık-akraba ve referans kişiler, yüzde 13,7 ile Youtube, Instagram gibi sosyal medya platformları takip ediyor. “Türkiye’de emlak nasıl alınır?” konulu haber, blog, araştırma yazıları yüzde 12 ile beşinci sırada bulunuyor.

“Türkiye’de gayrimenkul satın almadan önce hangi araştırma kaynaklarını güvenilir buldunuz?” sorusuna verilen çoklu yanıtlara göre, Suudi Arabistan yüzde 38,5 ile Türk emlakçılar ve referans kişileri eşit oranla güvenilir buluyor. Ruslar yüzde 66,7, İngilizler yüzde 50, Almanlar yüzde 48, Irak vatandaşları ise yüzde 48,6 ile sadece Türk emlakçıları güvenilir bulurken, Ürdünlüler yüzde 44,8 ile referans kişileri, Cezayir vatandaşları yüzde 50 ile emlak şirketi web siteleri ve promosyon materyallerini en güvenilir kaynaklar olarak görüyor.

Yüzde 82,9’u sorunla karşılaşmıyor

“Tapu devir sürecini kendiniz mi yürüttünüz?” sorusuna katılımcıların yüzde 51,2’si kendi başlarına yürüttüklerini söylerken süreci gayrimenkul şirketi, emlakçı ya da bir diğer danışman yardımıyla gerçekleştirenlerin oranı ise yüzde 48,8.

Yatırımcıların vekalet verdikleri kişi/kurumlar arasında emlak acenteleri yüzde 53,5 ile ilk sıraya yerleşirken onu yüzde 20,5 ile inşaat firmaları, yüzde 16 ile avukatlar izliyor. Yabancıların yüzde 82,9’u gayrimenkul edinme süreci boyunca herhangi bir sorun ya da aksaklıkla karşılaşmadığını belirtirken yüzde 17,1’lik kesim sorunlar karşılaştığını ifade ediyor. Bu sorunlar arasında başı yüzde 41,4 ile emlak şirketleri ve inşaat firmaları çekerken, onu yüzde 32,9 ile tapu bürokrasisi, yüzde 20 ile dil, izliyor. Bu sorunları 18,6 ile para transferi sorunları, yüzde 15,7 ile banka hesabı açma problemi takip ediyor.

Açıklanan sonuçlara göre, Türkiye’den gayrimenkul satın alan yatırımcıların yüzde 63,7’si WhatsApp üzerinden emlak şirketiyle iletişim sağlarken onu yüzde 48,5 ile yüz yüze görüşme, yüzde 46,8 ile e-posta, yüzde 39 ile telefon izliyor.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya