Emlak Haberleri

Yabancılara satılan konut sayısı!

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde yabancılara konut satışını kaleme aldı. Peki yabancıya konut satışında son durum ne? İşte ayrıntılar ve Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan’ın konuyla ilgili o yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde yabancılara konut satışını kaleme aldı. H. Bader Arslan, yazısına, “Konut satışları Haziran ayında yüzde 12 artışla 150 bin 509’a ulaştı. Satış adedi yüksek olsa da satışların büyük bölümünü ikinci el konutlar oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

2019 yılının başından beri konutların toplam satışlardaki payının düştüğüne vurgu yapan H. Bader Arslan, “Haziran ayında oran yüzde 30 oldu. Yani satılan her 10 konuttan 3’ü yeni tamamlanmış konutlardan oluşuyor. Haziran verilerindeki önemli noktalardan biri de yabancılara konut satışları” dedi ve 8.630 adetle yabancılara konut satışının şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını vurguladı.

Peki yabancıya konut satışında son durum ne? İşte ayrıntılar ve Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan’ın konuyla ilgili o yazısının devamı…

Haziran ayında toplam konut satışlarının yüzde 4.9’luk kısmının yabancılara satıştan meydana geldiğini aktaran Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, ülkelere göre kırılımları da değerlendirdi.

Bu kapsamda ülkelere göre kırıma bakıldığında, neredeyse tüm ülke vatandaşlarına satışlarda bir yükseliş olduğunun görünmesine karşın en yüksek artışın Rusya vatandaşlarına yapılan satışlarda olduğunu belirtti.

Nisan-Mayıs-Haziran döneminde Rusların Türkiye’den 4.314 adet konut aldığına dikkat çeken Arslan, Ocak-Şubat-Mart döneminde bu sayının 1.535 olduğunu aktardı.

Yabancıya konut satışı 2018’in ortalarında 6 bin seviyesini aşmıştı. Ardından 2022’nin ilk yarısında yabancıya konut satışı 8 bin sınırına yaklaştı. Yabancılara yapılan konut satışı Haziran’da, 2021’in aynı ayına göre yüzde 81,8 yükseldi ve 8 bin 630’a ulaştı. Bu rakam bütün zamanların en yüksek aylık verisi olarak kaydedildi. 2022’nin ilk yarısında, yabancıya konut satışında Ocak-Haziran rekoru kırıldı. Geçtiğimiz ay yabancıların toplam satıştan aldığı pay ilk defa yüzde 5’i geçti ve yüzde 5.7’ye ulaştı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya