Emlak Magazin

Yabancıların gayrimenkulde tercih ettiği şehirler!

Yabancılar son bir senede Türkiye genelinde 68 bine aşkın taşınmaz satın aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, yabancıların ilgisinin yoğun olduğu 3 şehir için mülk satışının yasak olduğunu duyurdu. İşte o şehirler…

Yabancılar son bir senede Türkiye genelinde 68 bine aşkın taşınmaz satın aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, yabancıların ilgisinin yoğun olduğu 3 şehir için mülk satışının yasak olduğunu duyurdu Kurum, Kilis, Mardin, Hatay’da imarlı bölgelerde yüzde 10’u aşması sebebiyle gayrimenkul satışının yasaklandığını belirtti. Ayrıca, yabancıların en çok  tercih ettiği iller de belli oldu.
Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi analizlerine göre son bir senede yabancılar 68 binden fazla gayrimenkul alırken, yabancıların  yatırım ve yerleşim amaçlı tecih ettiği iller de belli oldu.

YABANCILAR EN ÇOK 3 BÜYÜK ŞEHRİ TERCİH ETTİ

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre; Yabancı vatandaşların yarırım ve yerleşim için İstanbul, İzmir, Ankara, sahil kasabaları ve otantik kültür bölgeleri oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de Kilis, Mardin, Hatay illerin de gayrimenkul satışının yasaklandığını belirterek, “Bu üç ilin tamamı, kamu yararı ve ülke güvenliği açısından Bakanlar Kurulu kararıyla yabancıların taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edemeyecekleri alan olarak belirlenmiştir” diye açıkladı.

İSTANBUL ZİRVEYİ KORUYOR

Yabancılara ev satışı geçtiğimiz sene 68 bin 600 bin adetle rekor seviyeye ulaşırken, 2022’de bu sayının 70 bine ulaşılması hedefleniyor. Geçentiğimiz sene bir önceki seneye göre yabancılara konut satışı yüzde 43.5 olarak kaydedildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, yabancılara mülk satışına yönelik sorulara cevap verdi. Bakan Kurum’un vermiş olduğu bilgiye göre Kasım 2020 ile Kasım 2021 tarihleri arasında yabancıların en çok konut satın aldığı şehir 29 binle İstanbul oldu. İstanbul ilini 12 bine yakın satışla Antalya takip ederken 3 bin 464 ile  Ankara  üçüncü oldu. Ankara’yı 2 bin 256 ile Mersin, bin 829 konutla Yalova, bin 666’la Bursa, bin 321 konutla  İzmir  takip etti. Trabzon da 900’e civarında satışla en çok konut satılan şehirler arasında bulunuyor.

HATAY, KİLİS, MARDİN’DE SATIŞ YASAKLANDI

Bakan Kurum, Türk vatandaşı olmayan  Ermeni, Süryani, Rumların; Hatay, Kilis, Mardin’de mülk satın alamadığına yönelik eleştirileri de cevapladı. Bakan Kurum, “Bu illerin tamamı kamu yararı ve ülke güvenliği açısından Bakanlar Kurulu’nun 27 Ekim 2008 tarihli kararı ile yabancıların taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edinemeyecekleri alan olarak belirlenmiştir. Hatay, Kilis, Mardin illerinde yabancıların taşınmaz edinimi yasaklanmış olup; bu illerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes herhangi bir renk, dil, ırk ayırımı olmadan taşınmaz edinebilmektedir. Ülkemizde yabancı gerçek kişilerin edinimleri ile ilgili uygulanan mevzuatta belirgin bir ırk, ya da dini cemaat ayrımı gözetilmemektedir. Tapu Kanunu kapsamında belirlenen ülkeler, ülkemizden taşınmaz edinebilmektedir” açıklamasını yaptı.

ALIM SATIM DEĞERİ 40 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Geçtiğimiz sene yabancıların satın aldığı gayrimenkullerin 64 bin 500’ü konut, geriye kalanı da arsa, arazi, bahçe olarak kaydedildi. Tapudaki alım satımın tutar değeri de 40 milyar TL’ye ulaştı. En çok taşınmaz edinen ülkelerin başında  Irak, İran, Rusya, İngiltere yer alıyor. Alanya, Antalya, Bodrum, Fethiye, Marmaris, yerleşim açısından en yoğun ilgi gören bölgeler arasında.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, şimdiye kadar 279 bin 88 yabancı gerçek kişi, toplam 280 bin 736 adet gayrimenkul satın aldı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya