Emlak Haberleri

Yabancıya ev satışlarında son durum ne?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Ussal Şahbaz bugünkü köşesinde yabancıya konut satışını kaleme aldı. İşte Ussal Şahbaz’ın ‘Yabancılara ev satışı yasaklansın mı?’ başlıklı yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı Ussal Şahbaz bugünkü köşesinde Kanada’da yabancılara konut satışının yasaklanmasını ve Türkiye’deki konut sektörünü kaleme aldı. İşte Ussal Şahbaz’ın ‘Yabancılara ev satışı yasaklansın mı?’ başlıklı yazısı…

“Kanada’da yabancılara ev satışı yasaklanıyor. Evet yanlış duymadınız” ifadelerini kullanarak yazısına başlayan Ussal Şahbaz, ülkede, ülke vatandaşlarının ev alabilmesi amacıyla bu yasağın getirildiğini belirtti. Kanada’dan kendi ülkesinde var olan hukuki ve politik durumunu istikrarlı görmeyen ve Kanada’nın istikrarlı hukuki sistemine yatırımda bulunarak portföy çeşitlendirmesi yapmak isteyen Rusya’nın, Türkiye’nin veya Latin Amerika’nın zenginlerinin ev aldığına dikkat çeken Ussal Şahbaz, Türkiye’deki yabancıya konut satışlarıyla ilgili de konuştu.

Peki Türkiye’deki konut sektöründe ve yabancıya ev satışlarında son durum ne? İşte ayrıntılar…

Türkiye’den ev alan yabancıların Yemen Somali ve Libya gibi ülkelerin zenginleri olduğuna vurgu yapan Ussal Şahbaz, Türkiye’de satılık ve kiralık konut fiyatlarının astronomik seviyeye yükseldiğinin altını çizdi.

İstanbul’daki kira yükselişinin yurt genelinde iki katına kadar ulaştığı için, senelik enflasyon kadar zam alan çalışan bir vatandaşın; gelirinin yarısından çoğunu kiraya verdiği belirtiliyor. Şu an bir de bu duruma yabancılara konut satışı probleminin dahil olduğuna vurgu yapan Şahbaz, uzmanlar tarafından Türkiye’de bir senede 1.5 milyon konutun satıldığını bunların 58 bininin yabancılar tarafından alındığının aktarıldığını dile getirdi.

Ev fiyatlarında ve kiralarında yaşanan kontrol edilemeyen artışın ilk sonucunun geçim sıkıntısı ve zorunlu göç olduğuna vurgu yapan Şahbaz, evliliklerin bile kiralar sebebiyle azaldığını belirtti.

“Yakında satın alınıp yılda yılda bir ay kullanılan evlerin olduğu mahallelerle baş başa kalacağız. Londra’da birçok mahalle bu durumda” şeklinde konuşan Ussal Şahbaz, kış mevsiminde gelmeyen yabancılar sebebiyle diğer evlerin ısınma sorunları bile yaşayabileceğinin altını çizdi.

Konutun yalnızca bir finansman aracı olmadığını, hem temel bir gereksinim hem de kültürel bir unsur olduğuna dikkat çeken Şahbaz, “Konut alan yabancılara vatandaşlık uygulamasına derhal son verilmelidir” dedi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya