Emlak Haberleri

Yabancıya konut satışı durdurulmalı mı?

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu yabancı uyruklu kişilere konut satışının iki sene durdurulması amacıyla Meclis’e kanun teklifi sundu. 

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, kanu teklifinde, Türkiye’nin son 2 senede, dünya genelinde ev fiyatlarının en çok yükseldiği ülke konumuna ulaştığına dikkat çekti.

Sunulan kanun teklifinde bu nedenle yabancı uyruklu kişilere konut satışının 2 sene süreyle durdulması talep edildi.

Peki teklifte hangi gerekçelere yer verildi? İşte ayrıntılar…

Cumhuriyet’in aktardığına göre; CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu tarafından verilen kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde açıklandı:

“Yapılan araştırmalara göre; İstanbul’da ortalama kiralık konut fiyatı 6 bin 500 TL’dir. Asgari ücretin 4 bin 253 TL olduğu ülkemizde söz konusu kira rakamları içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Satılık veya kiralık konutlar şu an iç pazardaki talebi karşılayamayacak durumda. Ülkemizde yaşanan enflasyon bazlı inşaat maliyet ve konut maliyet endeksinin doğru politikalar uygulandığı takdirde minimum 24 ayda düzenlenebileceği öngörülmektedir. Bu süre zarfı içinde alınması gereken önlemlerden biri de yabancı uyruklu gerçek kişilere konut satışının durdurulması yoluyla iç piyasadaki konut arzıyla konut talebi arasında uçurumu bir nebze olsun kapatmaktır. Türkiye’de 5 milyon konut kentsel dönüşüm için beklerken Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla emlakçılara Türkiye’deki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayıp satması için Ticaret Bakanlığı tarafından devlet desteği verilmesinin önü açıldı. Milyonlarca liralık destek, Körfez ülkelerinden döviz çekmek için harcanırken öğrencisi, emeklisi, işçisi, memuru milyonlarca vatandaşımız barınma sorunu yaşıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları kendi ülkelerinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor.”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya