Emlak Haberleri

Yabancıya konut satışı durdurulmalı mı?

Türkiye’nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, “Yabancıya konut satışının verdiği 3 büyük zarar!” başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci’nin o analizi…

Türkiye’nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1‘den, “Yabancıya konut satışının verdiği 3 büyük zarar!” başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci’nin 18 maddelik o analizi…

1) Yabancıya konut satış oranı yüzde 10 bile olmasa da konut piyasasına 3 büyük noktada zarar veriyor. Verdiği zararlar sağladığı faydalardan çok daha büyük. Ama bu konuda devlet yetkililerine yanlış bilgiler veriliyor.

2) Yabancıya gayrimenkul satışına karşı değilim. Bunu peşinen belirteyim. Tam tersine bir ülkenin gelişmesinin birden fazla milletle olacağına inananlardanım. Oyunu doğru kurarsak yabancıya satış uzun vadede ekonomimizin gelişmesine büyük katkı sağlar.

3) Ama iç piyasada konut ihtiyacı varken yabancıya konut satışına karşıyım. Yabancıya emlak alımı karşılığı vatandaşlık verilmesine de karşıyım. Oturum izni verilmesi yeterli. Arsa ve özellikle arazi satılmasına da karşıyım.

4) Yabancıya konut satışının verdiği en büyük zarar konut fiyatlarında balona neden olmasıdır. Dövizdeki yükselişten dolayı yerlilerin alım gücü zayıfladı. Yerliler konut alamaz hale geldi. Böyle giderse bu sorun gelecek yıllarda artarak büyüyecek.

5) Ülkemizin vatandaşlarının alım gücü düşüyor. Yabancı parayı bastırıp alıyor. Özetle; taşlar bağlanmış, itler salınmış. İnşaat malzemelerindeki artış bu hızla devam ederse insanlarımızın ev alması iyice hayal olacak.

6) Bir sitede yerlinin 2 milyon TL’ye alamadığı eve gelip yabancı 3 milyon TL verebiliyor. Ondan sonra o sitede evlerin fiyatı 3 milyondan başlıyor. Yani yabancıya satışın oranı az olsa da etkisi büyük.

7) Yabancıya satışın ikinci büyük etkisi ise inşaat malzemelerinin fiyatını yükseltmesi. İnşaat malzemelerinde fiyatı beton belirler. Önce betoncular zam yapar. Betonculara bakarak diğer malzemeciler zammı sıralar.

8) Türkiye’de çok güçlü ve organize bir beton ve çimento karteli vardır. Fiyatları kafalarına göre belirlerler. Bu kartel ile bugüne kadar baş edebilen iktidar, başbakan ve cumhurbaşkanı olmadı. Bundan sonra olabilir mi? Bunu hep beraber göreceğiz.

9) Beton ve çimento karteli konut satış fiyatlarını yakından takip eder. Fiyatı çoğu zaman buna göre belirler. Kartel bakıyor ki ev fiyatları yüzde 50 yükselmiş hemen beton fiyatlarına yüzde 100 zammı yapıştırıyor. Yüzde 50 zam yapsa iyi. Ama yetmiyor. Yüzde 100 zam yapıyor.

10) Betoncuların yüzde 100 zam yaptığını gören diğer malzemeciler aşağı kalır mı? Kalmaz. Onlarda Allah ne verirse zammı yapıştırıyor. Bu zamları yaparken ilgili bakanlıklar, kurumlar ve kurullar tribünde oluyor. “Soruşturma açtık” açıklamasıyla konuyu geçiştiriyor.

11) Bu zamlarla birlikte inşaat maliyetleri yükseliyor. Müteahhitler konut fiyatlarına bir zam daha yapıyor. Müteahhitlerin zammını gören konut yatırımcıları da fiyatı yükseltiyor. Bunu gören betoncular “ev fiyatları yükseliyor” diye yine betona zam yapıyor.

12) Piyasada herkes birbirine bakarak zam yapıyor. Zam furyası ile yaşıyoruz. Bu arada yöneticiler “Fırsatçıları asacağız. Keseceğiz” diye bir açıklama yapıyor. Ama açıklamanın devamı gelmiyor. Ne asılan var ne kesilen:) Zam furyası artarak devam ediyor.

13) Tüm bunlar olurken konut fiyatlarındaki balon şiştikçe şişiyor. Bunu gören yatırımcılar yurtdışına yöneliyor. Avrupa ve ABD’de çok daha düşük kira çarpanlı alım yapıyor. Yapacak. Ayrıca kira geliri dövizle.

14) Yabancıya konut satışı döviz getiriyor gibi görünse de aslında dövizin yurtdışına çıkmasına neden oluyor. Neden olacak. Kimse farkında değil. Ama eninde sonunda herkes farkında olacak

15) Daha yabancıya satışta dönen dolapları anlatmadım. Yabancıya satıştaki kayıt dışını anlatmadım. Onları da eklerseniz yabancıya konut satışının her tarafı zarar. Acilen durdurulması gerekiyor.

16) Yabancıya satış sadece fiyatlarda balon oluşmasına değil aynı zamanda kiraların da fahiş yükselmesine neden oluyor. Halk ev alamadığı gibi yüksek kira artışlarının altında eziliyor.

17) Tüm bunlar olurken müteahhitler yabancıya satışın 40 türlü faydasını anlatıyor:) Müteahhitler genel olarak finans ve muhasebe bilmezler. Aslında yabancıya satış yüzünden yedikleri zamlar dolayısıyla para kazanamıyorlar. Bunun farkında değiller:)

18) Yabancıya konut satışının niçin acilen durdurulması gerektiğini anlamayan var mı?

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya