Emlak Haberleri

Yabancıya konut satışı ev fiyatlarını arttırdı mı?

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde konut fiyatlarının artışını kaleme aldı. İşte Alaattin Aktaş’ın o yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde konut fiyatlarının artışını ve bu artışın nedenlerini kaleme aldı.

“Konut fiyatlarındaki artışın başta gelen nedeninin yabancıların talebi olduğunu ileri sürmek gerçek gerekçeden uzaklaşılmasına yol açıyor” diyerek yazısına başlayan Alaattin Aktaş, yabancı talebinin ev fiyatlarındaki yükselişe ancak üçüncü derecede etken olabileceğinin altını çizdi.

Peki konut fiyatları neden arttı? İşte ayrıntılar ve Alaattin Aktaş’ın konuya ilgili yazısı…

Ev fiyatlarının tırmanmasına neden olan başlıca etkenin maliyet yükselişi olduğunu vrugulayan Alaattin Aktaş, TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre inşaat maliyetleri Mart itibariyle son 1 senede yüzde 102 yükseldiğine dikkat çekti. Bina inşaatlarının maliyetindeki yükseliş yüzde 98 olurken, bina dışı inşaatların maliyetindeki yükseliş ise yüzde 113 olarak belirlendi.

Konut fiyatlarının Şubat ayında son 1 senede yüzde 96 arttığına dikkat çeken Aktaş, yeni konutların fiyatının yüzde 102, yeni olmayan konutların fiyatlarının ise yüzde 95 arttığını anımsattı.

Maliyet yükselişiyle ev fiyatlarının atbaşı gittiğini vurgulayan Alaattin Aktaş, inşaat maliyetleri ve ev fiyatları için yükselişin çok daha fazla olduğunun altını çizerek, “azı şehirlerde, hatta aynı şehrin bazı semtlerinde ve konutun özelliğine göre elbette çok farklı oranlar vardır. Aktardıklarımız Türkiye ortalamasını gösteren veriler. Ama oluşan tablo bu haliyle bile konut fiyatlarında yaşanan artışın en temel gerekçesinin maliyet olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz gün açıklanan konut finansman paketlerine ilişkin de konuşan Aktaş, şu ifadeleri kullanarak yazısını tamamladı:

“Önceki gün açılan paket kapsamındaki yüzde 0.99 ve yüzde 0.89 faizli krediler, 2 milyon lira değerine kadarki konutlar için kullandırılacak. Ancak 2 milyon lira değerindeki bir konut için tabii ki bu tutarda kredi açılması söz konusu değil. Mevcut uygulamada konut bedelinin yüzde 80’i kadar kredi kullandırılıyor. Dolayısıyla 2 milyon lira değerindeki bir konut için kullanılabilecek kredi en fazla 1.6 milyon lira olacak. Ancak yüzde 80’lik kredi oranı, mevcut durumda geçerli. Bu paketle ilgili yeni bir oran belirlenir mi, o henüz açıklığa kavuşmuş değil.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya