Emlak Haberleri

Yabancıya konut satışında 2023 hedefi 15 milyar dolar!

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2023 için 15 milyar dolarlık gayrimenkul ihracı hedeflendiğini açıkladı. Akbal, bu hedefin uzak olmadığını söyledi ve yabancıya gayrimenkul satışı hakkında açıklamalarda bulundu.

Rekabet ve ilhamı ‘Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek’ olarak belirlenen GİGDER ve AGS Global ortaklığında yabancıya gayrimenkul satışı araştırması yapıldı.

Yabancıya konut satışlarının, sektörün önde gelenleri ile analiz edildiği ‘Rekabet ve İlham: Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek’ başlıklı toplantıya GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, GİGDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Tekçe ve basın mensupları katıldı.

Rekabet ve ilhamı ‘Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek’ olarak belirlenen araştırmada, 410 kişiyle online mecralardan anket yapılarak bilgiler alındı.

Toplamda 6 bin kişiye ulaşılan ankette, yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alma alışkanlıkları analiz edildi. Çalışmada İngiltere ve Londra pazarı baz alındı.

Yabancıya konut satışında 2023 hedefi 15 milyar dolar!

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2023 için 15 milyar dolarlık gayrimenkul ihracı hedeflendiğini açıkladı. Bu hedefin uzak olmadığını belirten Faruk Akbal, “Yabancıya gayrimenkul satışında Türkiye’nin uluslararası bu pazarda güçlü hale gelmesi hedefiyle çalışmalara başladık” diye konuştu. Faruk akbal, şunları kaydetti:

“Türkiye’den gayrimenkul almış 410 yatırımcıdan istediğimiz soruların cevaplarını almak için iletişim kurduk. Güvenle cevap aldığımız 410 kişi verilerimizi oluşturdu.”

“Dünyada 330 milyar dolar ile 380 milyar dolar aralığında ulusrarası gayrimenkul yatırım pazarı olduğunu tespit ettik” diyen Akbal, “İngiltere’de bu rakam 48 milyar dolar iken, Türkiye’de 2019’da bu rakam 6.85 milyar dolar oldu ve hasılatta yüzde 10.6 olarak belirlendi.

2020’de gayrimenkul satışında rekor kırıldı. 2019’da yabancıların toplam satıştaki payı 3.3 iken, 2020’de 2.7 oldu.”

Türkiye’de yatırım yapanların yaş gruplarına baktıklarında en büyük alımı 45 ile 54 yaş arası doktor mühendis gibi kalbur üstü bir kitlenin yaptığını belirten Akbal, “Ülke bazlı alım nedenlerine baktığımızda Ürdünlülerin yüzde 89’u yatırım amaçlı alırken, Rusların yüzde 70’i ise tatil için alım yapıyor. İngilizlerin ise kalıcı hayat için aldığı dikkat çekti” diye konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya