Ekonomi

Yabancıya konut satışında neler bekleniyor?

Yabancıya satış sadece lüks konutun fiyatını artırıyor, yabancılar her 100 konuttan 50’sini kiraya veriyor. Peki yabancıya konut satışında neler bekleniyor? GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Yabancıya konut satışının 2021 yılında 58 bin adet ile rekora ulaşması sektörde beklentilerin yükselmesine neden olurken, iç piyasa satılık ve kiralık ev fiyatlarında meydana gelen yükseliş trendi kamuoyunda kimi zaman yabancıya satıştaki bu yükselişle ilişkilendiriliyor. Bu tür eleştirilerin sektörün dinamiklerinin yeterince bilinmemesinden kaynaklandığına dikkat çeken GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, bu alandaki soruları araştırma verileri aracılığıyla yanıtladı.

Yabancıya gayrimenkul satışı, 2021’de bir önceki seneye göre yüzde 43,5 yükselişle 58 bin 576’ya çıkarak rekora ulaşırken, iç piyasada kiralık ve satılık ev fiyatlarında meydana gelen yükselişin sebebi, siyasi arenada zaman zaman yabancıya satıştaki bu artışla beliriliyor. Kamuoyunda bu nedenle önyargılı ve doğru olmayan fikirlerin oluşabildiğine dikkat çeken Gayrimenkul Yurt Dışı Satış Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, bu durumun sektörün dinamiklerine ilişkin yeterince bilgi sahibi olunamamasından kaynaklandığının altını çizdi. Akbal, bu alanda yöneltilen 3 eleştiriyi, marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global işbirliğiyle yayınladıkları araştırma verilerinden faydalanarak açıkladı.

Yabancıya konut satışında neler bekleniyor? GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancıya konut satışıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Yabancıya satış, alt ve orta segmentteki konutun fiyatını etkileyemez

İddialardan ilkinin ‘Yabancıya gayrimenkul satışları, konut fiyatlarını artırıyor, vatandaşımız gayrimenkul alamıyor” şeklinde olduğuna vurgu yapan Akbal, “AGS Global ile birlikte yayınladığımız yabancıya konut satış endeksi GİGDEKS verilerine göre, 2021’in son çeyreğinde yabancıların Türkiye’de satın aldıkları bir gayrimenkulün ortalama fiyatı 187 bin dolar, karşılığı ise 2,5 milyon TL. Türkiye’de herhangi bir gayrimenkulün el değiştirme fiyatına baktığımızda ortalamada 500 bin lirayı aşmadığını görüyoruz. Dolayısıyla bir gayrimenkulün 500 bin liralık el değiştirme döngüsünü biz ortalama 2.5 milyon TL’lik yabancıya gayrimenkul satışıyla aradaki 5 katlık farktan dolayı kıyaslayamayız. Bu nedenle yabancıların satın aldığı gayrimenkuller, ancak markalı konutlarda üst segment konutların fiyatlarını yükseltebilir, yani ‘Düşük ve orta gelirli vatandaşımız yabancıya satıştan dolayı konut alamıyor’ diyemeyiz” şeklinde konuştu.

Emtia ve arsa fiyatlarında süregelen yükselişi anımsatan Akbal, TÜİK tarafından bu ay açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi verilerine göre inşaat maliyet endeksinin Kasım 2021’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,87 yükseldiğini, ev fiyatlarının artmasının malzeme ve maliyet artışlarının bu denli yüksek olduğu, konut arzının çoğalmadığı bir ortamda kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Yabancı, kiraları artırmaktan ziyade kira arzı yaratıyor

Kira rakamlarının çok artmasının yabancıların Türkiye’ye gelmesine bağlandığını da ifade eden Akbal, “Bu konuyla ilgili GİGDER araştırma raporlarımız, yabancıya satılan gayrimenkul yatırımlarının %50’sinin yeniden kiraya verildiğini ortaya koyuyor. Yani yabancı yatırımcı Türkiye’ye geldiğinde %90 oranında markalı konut satın alıyor, ortalama 2.5 milyon TL ödüyor ve her 100 gayrimenkulden 50’sini yeniden kira arzı olarak piyasaya sunuyor. Başka bir deyişle, kira artırmaktan ziyade kira arzı oluşturan bir piyasa doğuyor” diye konuştu.

Yatırımcı iltica politikaları üzerinden değerlendirilmemeli

Yabancı gayrimenkul yatırımcısıyla Türkiye’ye zoraki şartllarla iltica etmiş olan sığınmacıların aynı kefede değerlendiriliyor olmasının da bu alandaki yıkılması gereken önem arz eden önyargılardan biri olduğuna vurgu yapan Akbal, şunları kaydetti:

“Yaşam korkusuyla ve coğrafyasındaki ekonomik baskılarla sığınmacı olarak Türkiye’ye gelen kişilerin ülkemizin sosyolojik, ekonomi ve siyaseti üzerindeki etkilerini ABD’den Çin’e, Körfez’den Avrupa’ya parasını Türkiye’ye getiren nitelikli yatırımcılar üzerinden değerlendirmemiz hatalı olur. Yabancı yatırımcıya gayrimenkul satışı ile ilgili politikaların iltica politikalarından tamamen bağımsız bir konu olduğunu anlamamız gerekiyor.”

Doğrudan yatırımda yüzde 60’lık pay gayrimenkulde

Gelişmiş ekonomiler masaya yatırıldığında Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde doğrudan yatırımlarda en büyük pay sahibinin gayrimenkul yatırımları olduğuna vurgu yapan Akbal, “Bu ülkelerde gelen her 100 doğrudan yatırımının 60’ı gayrimenkule gerçekleşiyor. Doğrudan yatırımlar ise ekonomilerin büyümesi açısından en önemli girdilerden biri. Çünkü sıcak para doğrudan ekonomiye girer, istihdama ve yatırıma dönüşür. Geri dönüş süreleri de 7-10 yıldan önce olmaz, hatta çıkışları çoğu zaman görülmemiştir ya da çok düşük kademelerle olur” açıklamasında bulundu. Türkiye’de yüzde 30 ile başlayan bu oranın, 2 yıl önce yüzde 80’lere yükseldiğini bugün ise gelişmiş ekonomilere paralel şekilde yüzde 60-70’ler seviyesinde olduğunu dile getiren Akbal, bunun da sektörün taşıdığı potansiyel ve katma değer için önemli bir veriyi meydana getirdiğini aktardı.

2025’te yabancıya satışta dünyada ilk 5 ülkeden biri olacağız

Dünyada gayrimenkule her sene yaklaşık 400 milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirildiğine ve Türkiye’nin bugün uluslararası gayrimenkul satış bölgesinin tam ortasında yeni bir hub oluşturma arifesinde olduğuna vurgu yapan Akbal, “Türkiye dünyada gayrimenkulde en çok yatırım çeken ilk 10 ülkeden biri konumuna erişti. Ülkemiz 2022 yılına ise ihracatın ithalatı karşıladığı, döviz rezervini turizm ve doğrudan yatırımlarla oluşturmaya yönelmiş yeni bir ekonomi modeliyle girdi. Sektörümüzün özverisi ve kamunun ortaya koyduğu teşviklerle beraber 2025 yılında yabancıya satışta 100 bin adedi yakalayarak 20 milyar dolarlık döviz gelirine ulaşmayı öngörüyoruz. Bununla birlikte 2025 yılında dünyada gayrimenkul yatırımını çeken ilk 10 ülke arasında olduğumuz listede ilk 5’e girme hedefimiz var. En büyük rakibimiz Amerika, onu İngiltere, Kanada ve İspanya izliyor” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya