Emlak Haberleri

Yabancıya konut satışında son durum ne?

Gayrimenkul alımıyla vatandaşlık almada limitin 400 bin dolara çıkarılacağının duyulmasının ardından yabancıya konut satışı arttı. 

250 bin dolarlık konut alana vatandaşlık verilmesine ilişkin gelen tepkilerin ardından tutarın 400 bin dolara yükseleceği açıklandı.

Ancak, gayrimenkul alımıyla vatandaşlık almada limitin 400 bin dolara çıkarılacağıyla ilgili değişiklik henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadı. Bunun ardından durum bir promosyon haline geldi.

DEĞİŞİKLİK HABERİ SATIŞLARI KATLADI

Yabancıların Türk vatandaşlığına 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alarak hak kazanabilmesi, Türkiye’de sosyal ve ekonomik sorunlara neden olarak, konut fiyatlarında artışa neden olurken, bu gelişmeler toplumda tepki yarattı. Bunun ardından 13 Nisan 2022 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısından sonra, “Vatandaşlık hakkı kazanmak için satın alınması gerekli olan gayrimenkul tutarının 400 bin dolara çıkarılması kararı alındı” haberleri basında yayıldı.

Peki yabancıya konut satışında son durum ne? Konut ilanlarında yabancı ilanlar arttı mı? İşte ayrıntılar…

Basında çıkan haberlerle ilgili herhangi bir yalanlama yapılmazken, aradan geçen 13 günde Resmi Gazete’de böyle bir değişikliğe de yer verilmedi. Bu arada limitin yükseleceği haberinin ardından yabancıya konut satışları hızlandı.

Avukat Enver Aksakal, “400 bin dolara çıkacak diye yabancıların talebinde artış var. Az önce (26 Nisan) 250 bin dolarlık bir gayrimenkul için vatandaşlık başvurusunu yaptık” şeklinde konuştu ve Resmi Gazete’de yükselişle ilgili bir karar olmadığının altını çizdi. Sektörde, “Acaba satışlara hız kazandırmak için mi böyle bir haber servis edildi” soruları gündeme geldi.

ARAPÇA EV İLANLARI ARTTI

İnternette pek çok konutun satışı  ‘vatandaşlığa uygun’ ibaresiyle yapılıyor. Bazı ilanların başlığında Arap alfabesi ile yazılmış bilgiler bulunuyor. Fiyatlar çok yüksek, görece uygun konutlar için arandığında ise ‘Vatandaşlık için fiyatı 250 bin dolar gösterir, farkı elden geri öderiz’ gibi seçenekler sunuluyor.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre; Elit Gayrimenkul Değerleme Yönetici Ortağı Türker Polat, yabancıların Türkiye’deki konut alınlarında büyük hareketlilik yaşandığına dikkat çekti. “400 bin dolara çıkacak haberi sonrası işlem hacmimiz de arayan soran da arttı” diye konuşan Polat, birçok yabancı artışın ne zaman yürürlüğe gireceğini araştırıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya