Emlak Haberleri

Yabancıya satışlarda kitle değişti!

Gayrimenkul yoluyla vatandaşlık bedeli 400 bin dolara yükselirken, satışlarda hafifi düşüş olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan Rusya gibi yeni pazarların devreye girmesiyle satışlarda artışlar ve daha nitelikli yatırımcı grubu bekleniyor… 

Türkiye’den gayrimenkul alarak vatandaş olma bedeli 13 Haziran itibariyle 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarıldı. Limitin yükselmesiyle satışlarda hifif bir düşüş kaydedilirken, gelir anlamında bir düşüşün öngörülmediği ifade edildi.

Alışma döneminden kısa bir süre sonra satışlar da yine yükseliş kaydedileceği öngörülürken, düzenleme ile konut alan kitlede değişiklik olduğu belirtildi. Aynı zamanda uygulamanın kış ayları yerine gayrimenkul satışının en hareketli olduğu zamanda yapılması da eleştirilere neden oldu.

Peki sektör temsilcileri konuyla ilgili neler diyor? İşte ayrıntılar…

Limitteki yükselişin ardından segmentasyon farklılığını hissetmeye başladıklarının altını çizen Mars Investment Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, “Vatandaşlık ve ikametgah programlarında her 50 bin dolar bütçe artışı ile müşteri kalifikasyonunda değişiklik gözlemlenir. Ülkemizde bedel 150 bin dolar arttığı için müşteri segmentasyonunda ve kalifikasyonunda farklılıklar bekliyoruz” diye konuştu ve yeni bütçe düzenlemesiyle daha nitelikli abancı yatırımcı profiliyle karşılaşmayı umduklarını aktardı. Bucak, bu yabancı yatırımcı kitlesinin farklı amaçlarla yatırım gerçekleştirmesini ve bu şekilde iş amaçlı yatırımlarda Türkiye’nin keşfedilmesini beklediklerini de aktardı.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre; Hakan Bucak, değişikliğin fiyatlar üzerindeki etkisini de değerlendirdi ve gayrimenkul fiyatlarındaki artışın, temelde arz ve talep arasında yaşanan dengesizlik ve emtia fiyatlarındaki yükselişin inşaat maliyetlerine yansıması gibi pek çok nedene dayandığına dikkat çekti. Bucak, “Bu yüzden bütçenin düzenlenerek 400 bin dolara çıkarılmasının gayrimenkul fiyatlarında yükselişe sebep olmasını beklemiyoruz” diye konuştu.

Inhouse Global Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Ergüven de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu ve düzenleme öncesinde piyasanın çok hareketli olduğunun altını çizdi. Düzenlemeden sonra hissedilir bir düşüş kaydedildiğine dikkat çeken Fatih Ergüven, “Adet bazında düşüş yaşanacağını ama kısa sürede toparlanma olacağını düşünüyoruz” dedi. İranlıların yerine Rusların devreye girmesinin etkili olacağını dile getiren Ergüven, “Rakamın 400 bin dolara çıkması Rusları pek etkilemez. Zaten 250 bin dolarlık satış döneminde Ruslara yapılan satışlar 400 bin dolar seviyesindeydi” şeklinde konuştu ve farklı ülkelerde de devreye gireceğini, Suudi Arabistan’la işlerin düzeldiğine, orada birikmiş talebin çok olduğuna vurgu yaptı.

“Daha Ukraynalılar henüz devreye girmedi. Onlar da devre girecek. Adetsel bazda belki bir düşüş olsa da değer anlamında eski rakamları yine yakalarız” diye konuşan Fatih Ergüven, düzenlemeyle beraber üst gelir grubunun da konut almaya geleceğini dile getirdi.

Vatandaşlığın 250 bin dolar olmasıyla son 3 senede gayrimenkulde ciddi bir hareketlilik yaşandığına vurgu yapan emlak uzmanı Rodi Kayım, “Özellikle İran, Irak, Afganistan ve Yemenliler en çok en çok vatandaşlık alanlar oldu. Her ne kadar Rusya birinci görünse de Antalya Akdeniz kıyı şeridinde pasaport olarak ilk 4’te diğer ülkeler var” diye konuştu ve 400 bin dolara yükseltilmiş limitin etkisinin gelecek günlerde daha da netleşeceğinin altını çizdi.

“Şu an 400 bin dolarlık talep az da olsa görünüyor. İlk aylarda psikolojik etkiyle düşük seyreder ama önümüzdeki süreçte toparlayıp eskisi kadar yoğun olmasa da devam eder” değerlendirmesinde bulunan Kayım, oranın yükselmesiyle diğer seçenek olan 500 bin doları bankaya yatırıp 3 sene sonra da parasını geri alarak pasaport sahibi olma yönteminin de tercih edilebileceğini belirtti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya