Emlak Haberleri

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı!

Bu yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yapı ruhsatı verilen daire sayısı yüzde 27,9, bina sayısı yüzde 22,5 oranında azalış gösterdi.

Resmi olarak açıklanan rakamlara göre, 2022’nin ilk çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı bir önceki senenin aynı çeyreğine göre yüzde 22,5, daire sayısı yüzde 27,9, yüzölçümü yüzde 21,8 azalış gösterdi.

Yine resmi olarak açıklanan verilere göre, belediyeler tarafından 2022 yılı 1. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 26,9 milyon metrekare olurken, bunun 14,9 milyon metrekaresi konut, 6,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresi de ortak kullanım alanı şeklinde oldu.

Yine merakla beklenen rakamlara göre, belediyeler tarafından 2022 yılı ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 17,8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip olurken, bunu 2,4 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar takip etti.

Bir önceki senenin aynı çeyreğine göre, bu yılın 1. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,1 artış gösterirken, daire sayısı yüzde 2,4, ve yüzölçümü yüzde 7,9 azalma gösterdi.

Yine resmi olarak açıklanan rakamlara göre, belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 30,4 milyon metrkare şeklinde olurken; bunun 17,7 milyon metrekaresi konut, 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,7 milyon metrekaresi de ortak kullanım alanı şeklinde oldu.

Yine resmi olarak açıklanan rakamlara göre, belediyeler tarafından 2022 yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen binaların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 23,4 milyon metrekare ile iki ve daha fazla konutlu ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Yine resmi olarak açıklanan rakamlara göre, bunu 1,3 milyon metrekare  ile bir daireli ikamet amaçlı binalar takip etti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya