Emlak Haberleri

Yatırımcılar konutlarını satma eğiliminde değil.

Türkiye’nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, “Hangi konutlar ucuza alınabilir?” başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci’nin o analizi…

Türkiye’nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1’den, “Hangi konutlar ucuza alınabilir?”  başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci’nin 8 maddelik o analizi…

1) BDDK ve Merkez Bankası iş birliği ile bankalar tüm kredilerde frene bastı. Bu frene basma kararı doğru mu? Yanlış mı? Bunu gelecek aylarda göreceğiz. Bu kararı eleştirmenin ya da bu karara övgüler dizmenin anlamı yok.

2) Karar alındı ve çok sıkı uygulanıyor. TOBB ve üyelerinin tüm eleştirilerine rağmen ekonomi yönetimi yakın zamanda bu kararından geri adım atacak gibi görünmüyor. Elimizdeki tek gerçek bu.

3) Bu dönemde hangi konutlar ucuza alınabilir?

a) Öncelikle sahibinin sıkışıp satmak zorunda kaldığı konutlar değerinin altında alınabilir. “Değerinin altında” diyorsam -yanlış anlaşılmasın- ederinin değil, istenen fiyatın altında alınabilir.

 

4) b) Satarak yapma peşindeki müteahhitlerin çok zorlandığı bir dönemdeyiz. İnşaatı devam eden proje ya da binalarda nakit akışında sorun yaşayan müteahhitlerin konutlarında fırsatlar olabilir.

5) c) Kiracı ile sorun yaşayan ve kiracı ile uğraşmaktan usanan ev sahiplerinin evlerinde fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür evleri alsanız bile kiracı sorunu ile uğraşmanız çok vakit alabilir. Sinirlerinizi bozabilir.

6) d) Yükseliş trendinin bittiğine ve konut fiyatlarının gerileyeceğine ya da yatay trende gireceğine inananların satışa çıkaracağı evleri ucuza alabilirsiniz.

7) Benim görüşümü soruyorsanız hemen söyleyeyim: Konutta uzun vadeli yükseliş trendi devam ediyor. Yeni bir arz fazlası oluşuncaya kadar konut fiyatları döviz bazlı yükselmeye devam eder. Bu kısa sürecek bir dönem. Çok uzun sürmesi imkansız.

8) Piyasa genelinde yatırımcılar konutlarını satma eğiliminde değil. Satma eğilimindekilerin oranı toplam yatırımcıların yüzde bir kaçını geçmez.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya