Emlak Haberleri

Yatırımcılara 60 milyon metrekare Hazine arazisi tahsis edilecek!

60 milyon metrekare büyüklüğündeki Hazine arazisi 3 yıllığına yatırımcıya tahsis edilecek. Tahsis edilen arazi Monako’nun 30 katı büyüklüğünde. 

Hükümet, Hazine arazilerinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında 60 milyon metrekare büyüklüğündeki Hazine arazisi önümüzdeki 3 yıl yatırımcıya tahsis edilecek. Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre; yatırımların teşviki ve istihdamı artırmak için tahsis edilen arazi, BM’nin en küçük ülkesi olan Monako’nun 30 katı büyüklüğünde.  Yatırımcılara açılacak 60 kilometrekarelik arazi aynı zamanda 23 ülke topraklarını da yüzölçümü olarak solluyor.

2021-2023 döneminde yatırımcıya kullandırılacak toplam 60 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmaz tarım, hayvancılık, eğitim, turizm ve diğer amaçlı yatırımların teşviki doğrultusunda kullandırılacak. Ayrıca proje bazlı yatırımlara arazi desteği sağlamak için de hazine taşınmazları arz edilecek.

İlk ilan yayınlandı

Hazine taşınmazlarının daha etkin ve verimli kullanılmasının sağlanması amacıyla ilk etapta 20,3 milyon metrekare yüzölçümlü taşınmaz kullanımına sunulmak üzere ilana çıkarıldı.

Turizm kiralarında 2.5 milyar gelir elde edildi

Bugüne kadar gayrimenkul tahsisi ağırlıklı olarak turizm işletmelerine yapıldı. Turizm yatırımcı ve işletmecilerinin sözleşme sürelerinin bitmesi beklenmeden yeni bedel üzerinden sözleşme düzenlenerek 49 yıla kadar uzatılması, böylece bu yatırımcıların kredibilitesinin artırılmasıyla turizm tesislerinin yenilenmesi imkanı da sağlandı. Toplam 164 turizm tesisinin irtifak hakkı süresi 49 yıla kadar uzatılırken 2,5 milyar lira gelir elde edildi.

1.1 kilometrekare arazide  4 bin 623 kişiye istihdam sözü

Yatırımların proje bazında desteklenmesine ilişkin düzenleme uyarınca yaklaşık 1,1 milyon metrekare (1.1 kilometrekare) hazine taşınmazı üzerinde, 22 milyar lira sabit yatırım ve 4 bin 623 kişi istihdam ile yatırımcılar lehine 49 yıl süreli bedelsiz irtifak hakkı tesis edildi. Bu yılın Eylül ayında ise 3.9 milyon metrekareye ise ön izin verildi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya