Emlak Haberleri

Yazlık bölge tercihleri değişecek mi?

Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda yaptığı açıklamada yazlık ev talebindeki artışların müteahhit firmaları yazlık bölgelere yönelttiğini söyledi.

Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda yaptığı açıklamada yazlık ev talebindeki artışların müteahhit firmaları o bölgelere yönelttiğini söyledi.

Özhan Carda konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Evden çalışma sistemine geçilmesiyle birlikte yazlıklarda çalışma tercihi, sayfiyelere olan talebi son iki yılda oldukça artırdı. Devam eden ekonomik durgunluk ve büyükşehirlerdeki aşırı pahalılık nedeniyle de önümüzdeki dönemde sayfiye hayatı daha çok tercih edilecek.” şeklinde konuştu.

Fiyatlar yükselecek mi?

Yaptığı açıklamada yazlık evlere yatırım yapma isteğinin sayfiye bölgelerindeki satılık ve kiralık fiyatlarını da yükselttiğini kaydeden Özhan Carda, “Yüksek gelir sahiplerinin hiç de azınsanmayacak düzeyde olması ve bunun üzerine Rusya-Ukrayna savaşından kaçan her iki ülke vatandaşlarının özellikle sahil şeridinde yerleşme istekleri önümüzdeki dönemde bu fiyatları daha da yukarıya çıkaracak. Sayfiye bölgelerindeki satılık ve kiralık fiyatlarının yüksekliği aşırı talepten kaynaklandığı için konut arzı artırılmadığı sürece devam edecek” şeklinde konuştu.

Müteahhit firmalar yazlık bölgelerde yatırım arayışına girdi

Yaptığı açıklamada yazlık ev talebindeki artışın müteahhit firmaları bu konuda yatırım yapmaya teşvik ettiğini kaydeden Özhan Carda; “Bodrum, Marmaris gibi şehirlerde arsa arayışları ve arsa sahipleriyle kat karşılığı anlaşmalarda önemli artışlar gözlemliyoruz. Aynı zamanda eski yapıların çok olduğu bazı bölgelerde kentsel dönüşüme uygun proje arayışları ve uygulamalarıyla karşılaşıyoruz. Özellikle Alanya’nın çeşitli mahallelerinde bu hareketlilik göze çarpıyor.” diye konuştu.

Yazlık bölge tercihleri değişecek mi?

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sayfiye tercihleri konusunda var olan mevcut alışkanlıkların da değişeceğini dile getiren Özhan Carda, “Örneğin İstanbul’da yaşayanlar daha çok Kuzey Ege ve Bodrum sahillerini tercih ederken, İç Anadolu ve Güneydoğu’da bulunan illerden Doğu Akdeniz’de bulunan sayfiye yerlerine gitme alışkanlığı vardır. Geldiğimiz noktada bu alışkanlıkların da değişeceği kanaatindeyim. Özellikle Mersin, Alanya, Antalya ve batısındaki mülk sahipleri yazlıklarını daha yüksek bedel ödemeye razı yabancılara satma veya kiralamak isteyeceğinden eskiden beri bu bölgelerde tatilini geçiren yerli turistler kalacak yer bulamayacak. Bu da daha bakir bölgelerde alternatif tatil yöntemlerine yönelimi artıracak. Bodrum ve Marmaris’in gördüğü yüksek ilgi kira fiyatlarını da yukarıya çektiğinden bu bölgelere gücü yetmeyenler Kuzey Ege bölgesindeki sayfiye yerlerine ilgi gösterebilir.” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya