Emlak Haberleri

Yazlık sitelerde ortak alanlarda tadilat için izin gerekir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugün yazlık sitelerdeki evlerde yapılan tadilatları kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugün yazlık sitelerdeki evlerde yapılan tadilatları kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, yazlık bir sitedeki evinin dış duvarlarına yaptıracağı bir onarım için bütün kat maliklerinin 4/5’ini yazılı rızasının gerektiğini aktararak, sitedeki ev sayısının 23 olduğunu belirtti. “Alacağım rıza yazısındaki imza sayısı 18.4’ten yuvarlama ile 19’a denk geliyor. Ama hariçten topladığım imza sayısı 18’de kaldı” diyen okuyucu, mahkemeye verilmesi durumunda ne olacağı sorusunu yöneltti.

Peki yazlık sitelerde ortak alanlarda nasıl tadilat yapılır? Yazlık sitelerde ortak alanlarda tadilat için izin gerekir mi? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in konuya ilişkin yanıtı…

Okuyucunun sitesindeki binaların müstakil villa mı yoksa bloklardan mı oluştuğunun belli olmadığını aktararak yazısına başlayan Tamer Heper, müstakil villa olması durumunda binasında onarım yapmasının sakıncası olmadığına dikkat çekti. Ancak bloklardan meydana geliyorsa diğer bağımsız bölümlerle ilgili yasayı şu şekilde açıkladı:

“Kat maliklerinden biri bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.”

***

Onarım için dahi beşte dört izin arandığının altını çizen Heper, “Onarım demek tamirat demektir. Tamirat, bozulmuş bir yerin düzeltilmesi demektir” dedi. Tamer Heper, ancak bir yer bozulmuşsa ve beşte dört imza toplanamaması halinde bu arızanın onarılmadan mı bıraklacağıyla ilgili olarak yasadaki onarım kelimesinin yersiz olduğuna dikkat çekti.

Heper, yasadaki cümlenin devamı olduğuna vurgu yaparak, cümleyi şu şekilde aktardı:

“…Ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz.”

***

Okuyucunun onarımı yapabilmesi için, mahkemece bilirkişi incelemesi yapılmasının ve onarımın acilen yapılması gerektiğinin raporlanmasının gerekli olduğunu vurgulayan Tamer Heper, “Okuyucumun durumu bu. Ancak onarım için bu kadar ilave masrafa ve herkesin beceremeyeceği bu kabil girişimin yersiz olduğu kanaatindeyim. Bir arıza var ise bu giderilmelidir, ama sistemimiz budur”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya