Emlak Haberleri

Yazlıklarda dolandırıcılığa dikkat!

Bu yıl da yaz, Kovid-19 salgını gölgesinde geçecek. Salgında yazlık evlere ve villalara talep arttı. Bazı fırsatçılar bu talebi fırsat bilerek bir takım dolandırıcılık yöntemlerini kullanmaya başladı. Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, tatilcileri dolandırıcılıklar konusunda uyardı.

Bu yıl da yaz, Kovid-19 salgını gölgesinde geçecek. Pandemi sürecinde otellerden çok yazlık konutlar ve villalar tercih edilir oldu. Sezonluk kiralamalarda konut sahibi, emlakçı, aracı ve komisyoncuları tarafından belirlenen fiyatlar ise uçmuş durumda.

Çeşme, Bodrum, Marmaris gibi tatil kesimlerinde sezonluk kiralar 400 bin Türk Lirası sınırına ulaşırken, Kakıcı – Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından olan Avukat Elvan Kakıcı Şimşek, tatil için villa kiralamak isteyenlere, çeşitli yöntemlerle yapılan dolandırıcılıklarla ilgili uyarılarda bulundu.

Yaz tatilini, kalabalık olmayan yerde, izole şekilde geçirmek isteyen vatandaşların fahiş fiyatlar vermek zorunda kaldıklarını belirten Kakıcı – Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, konut sahibi, emlakçı, aracı ve komisyoncuların sezonluk kiralamalarda çok yüksek tutarlar istediklerini ve Çeşme, Bodrum, Marmaris gibi tatil kesimlerinde sezonluk kiraların 400 bin Türk Lirası’na ulaştığına dikkat çekti.

Kakıcı Şimşek, zaten piyasa değerinin çok üzerinde bedeller ödeyen tatilcilerin, salgını fırsat haline getiren dolandırıcıların tuzağına düşmemek için çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Kakıcı Şimşek, tatilcilere uyarılarda bulundu ve önemli bilgiler paylaştı:

“Vatandaşların dolandırıcılığa maruz kalmamak için aşağıdaki önerileri dikkate almalarında yarar var;

-Kiralama öncesinde konaklamayı planladığınız bölgede piyasa araştırması yapın.  Konaklamayı planladığınız bölgedeki diğer benzer villaların fiyatlarını mutlaka kontrol edin. Kiralamak istediğiniz villanın ya da yazlığın fiyatı diğerlerine oranla dikkat çekecek ölçüde az ise, bunun nedenini mutlaka sorgulanmalı.

-Mutlaka sözleşme yapılmalı ve sezonluk ev kiralamak için yapılacak sözleşmede kira bedeli, kiranın hangi tarihte ne şekilde yatırılacağı, kiralamanın bitiş tarihi gibi bilgiler yer almalıdır.

-Kiralanan evde bulunan demirbaşların ve kiralamaya dair özel şartların da sözleşmede yer alması gerekir. Vergi ve temizlik parası gibi ekstra ücretler konuşularak netleştirilmeli.

-Eğer siz yazlığı kiraladıktan sonra müsaitlik takvimi güncellenmiyorsa, büyük bir ihtimalle aynı tarihlerde defalarca kez farklı kişilere kiralanacaktır. O yüzden kiralama sonrası müsaitlik takvimini mutlaka kontrol edin.

Vatandaşlar, Covid-19 kısıtlamalarının esnetildiği bir yaz tatiline hazırlanırken siber dolandırıcılar da pandemiyi fırsat bilerek tatil için villa kiralamak isteyenleri çeşitli yöntemler kullanarak dolandırmakta. Siber güvenlik uzmanları; bilinen online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayarak indirimli ve ucuz ilanlarla tatil planı yapmak isteyenleri dolandırmaya çalışan siber suçlulara karşı dikkatli olunması konusunda vatandaşları uyarıyor. Özellikle bu tip dolandırıcılardan gelen e-postalara, telefon görüşmelerine, sahte web sitelerine ve sosyal medyadaki paylaşımlara karşı vatandaşların temkinli olması ve gerekli denetimleri ve kontrolleri yapmaları gerekiyor.

-Elinizden geldiğince; doğrudan TÜRSAB üyesi olan saygın bir seyahat şirketi ya da acentesi aracılığıyla rezervasyon yaptırın. Her zaman bilinen web sitelerini ve uygulamaları kullanın.

-Rezervasyon yaptırdığınızda size rezervasyon sözleşmesi gönderilmesini isteyin. Bu sayede yapacağınız tatilin ana hatlarını öğrenmiş, tesis adresi, adı, konumu ve diğer ayrıntılı bilgileri önceden öğrenmiş olursunuz.”

Kakıcı Şimşek, turizm mağduru olan veya dolandırılan vatandaşların kanuni haklarına ilişkin de konuştu. Şimşek, şu açıklamalarda bulundu:

“Vatandaşlar öncelikli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ya da TÜRSAB’a başvuruda bulunarak araştırma yapılmasını talep edebilirler. Ancak idari başvurulardan sonuç alamadıkları taktirde, tüketici olarak haklarını yasal yollarla aramaları gerekir.  Başta oteller ve seyahat acenteleri ile yaşanan problemlerde tüketiciler ikamet ettikleri il ya da ilçenin hakem heyetine başvurarak uğradıkları zararının karşılanmasını talep edebilirler. Yapılacak başvurularda sözleşmelerin, faturaların, ödeme belgelerinin ve ilgili diğer belgelerin sunulması faydalı olur. Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan başvurular diğer yollara göre daha kısa sürede çözümlenebilir. Bedeli tüketici hakem heyeti sınırının üstünde kalan uyuşmazlıklarda görevli yargı yeri Tüketici Mahkemeleridir. Bunun yanında turizm dolandırıcılığına maruz kalan kişiler, ellerindeki tüm belge, evrak ve dokümanlarla, adliyelerde bulunan müracaat savcısına giderek şikayette bulunabilirler. Savcılığa yapılan başvuru ve verilen deliller neticesinde soruşturma başlayacak ve kişi ya da kurum hakkında yargılama süreci başlayacaktır.

Türkiye’de seyahat acentaları, oteller ve rehberlere ilişkin olarak yapılacak tüketici şikayetlerinde Turizm Hukuku’nun gerektirdiği etkin ve hızlı çözüm maalesef kolaylıkla sağlanamamakta. Bu nedenle; tüketicilerin doğabilecek hukuki sorunları önlemek ve de dolandırılmamak adına ev sahibiyle, otelle, seyahat acentasıyla ya da rehberle yapılacak sözleşmelerde yer alan şartları dikkatle okuyarak imzalamaları, gerekli araştırma ve denetimleri yapmaları ve ondan sonra ödeme yapmaları menfaatlerini korumaları açısından oldukça önemlidir.”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya