Emlak Haberleri

Yeni kira düzenlemesi 1 Temmuz’a kadar geçerli!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira düzenlemesinin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacağına dikkat çekti ve düzenleme ile ilgili merak edilen her şeyi açıkladı…

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira düzenlemesinin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacağına, uzatılmasının söz konusu olmadığına dikkat çekti ve “Sadece geçici mahiyette yapılan bir düzenleme” diye konuştu.

Bozdağ, TGRT Haber canlı yayınında, gündeme ilgili açıklamalarda bulunarak gelen soruları cevapladı.

Kira düzenlemesiyle ilgili soru üzerine Bozdağ, konutlardaki kira yükseliş miktarını yüzde 25’le sınırlayan düzenlemenin, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacağına vurgu yaptı.

Peki 1 yıl sonra kira artışları nasıl olacak? İşte Bekir Bozdağ’ın konuyla ilgili o açıklamaları…

Bakan Bozdağ, kira düzenlemesinin uzatılmasının söz konusu olmadığını, sadece geçici mahiyette uygulamaya alınan bir düzenleme olduğunu belirtti. Bozdağ, “Türkiye’deki şu anki şartlar nedeniyle alınmış bir tedbir düzenlemesi.” açıklamasında bulundu.

Hükümetin, bir yandan konut sahibinin, diğer taraftan da dar gelirli kiracıların hukukunu korumak gibi iki denge arasında bir tercih yapmakla karşılaştığını aktaran Bozdağ, bu tercihi bir seneyle sınırlandırdıklarının altını çizdi. Bozdağ, konuyla ilgili olarak “Bir yıl sonra eski düzen neyse ona dönülecektir. Borçlar Kanunu’ndaki hükümler aynen, cari olarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Düzenlemenin, ilk kez kiraya vermede ve iş yerlerinin kiralarında geçerli olmadığına vurgu yapan Bozdağ, düzenlemenin konutlarla sınırlı olduğunu dile getirdi. Bakan Bozdağ, konut sahiplerinin kiracıları zorla çıkarıp çıkarmayacağı sorusuna verdiği yanıta “Şimdi taraflar yüzde 25’te anlaşamadığı zaman ev sahibi ‘anlaşamadık’ diye bundan mütevellit kiracıyı çıkaramaz. Tahliye davası açtığı zaman da yasa hükmü mahkemeyi de bağladığı için mahkemenin, yüzde 25 eğer kiracı vermişse onunla ilgili açılan tahliye davasını reddedeceği aşikardır” ifadelerini kullanarak başladı ve zorla kimsenin kimseyi evinden çıkaramayacağına dikkat çekti. Taraflar arasında evden çıkma konusunda ihtilaf olması durumunda hakemin Türk yargısı olduğunu dile getirdi.

Bekir Bozdağ, bu düzenlemenin, yargıyı da konut sahibini de kiracıyı da bağladığına dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya