Emlak Haberleri

Yeni kira zamları yüzde 25’i geçemeyecek!

Konut kira artışına 1 yıl süreyle yüzde 25 zam sınırı geldi ama işyerleri kapsam dışında kaldı.. İşte bu noktada apartman dairelerini işyeri olarak kullananlar ya da home ofis kiralayanlarla mülk sahipleri arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Tapuda konut olarak görülen ancak işyeri olarak kullanılacak.

Kiralara yapılan oldukça yüksek oranlardaki artışlar sonrası önemli bir yasal düzenlemeye gidildi ve 1 yıl boyunca zam oranına sınır getirildi. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sözleşme yenileyen kiracılara en çok yüzde 25 zam yapılabileceği açıklandı.. Fakat bu düzenleme sadece konut kiralarını kapsarken, işyerleri ise bu kapsama alınmadı.

Bu durum  başka bir sorunu da beraberinde getirdi. Ülkemizde çok sayıda apartman daireleri başka başka meslek grupları tarafından işyeri olarak kullanılıyor. Kayıtta konut olarak gözüken bu daireler, gerçekte ise işyeri olarak değerlendiriliyor. Yapılan son düzenlemenin ardından bu tip kiracılarla mülk sahipleri arasında kira artış oranı konusunda anlaşmazlık yaşanmaya başladı. Bazı ev sahipleri kullanılan dairenin işyeri olduğunu söyleyerek zam oranına kısıtlama konulamayacağını savundu. Fakat kiracılar ise kayıtta konut olarak gözüken bu mekanlara yapılacak olan kira zamlarının yüzde 25’i geçemeyeceğini söylüyor.

KONUT VE İŞYERİ ARASINDA İKİ KAT FARK VAR!

Emlak danışmanlık şirketi Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş yaptığı açıklamada; konut ve işyeri kira artış oranlarındaki farka dikkat çekti.  “Konut kiralarına yüzde 25 zam sınırı koyuldu. İşyeri kiralarına ise geçmişte konutta da olduğu gibi TÜFE 12 ay ortalamasına göre artış yapılmaya devam ediyor. Temmuz ayında açıklanan TÜFE 12 ay ortalaması yüzde 49.65. Yani konut ve işyeri zam oranı arasında 2 kat fark doğdu” diyen Gökhan Taş, “İşte bu nedenle apartman dairelerini işyeri olarak kullananlar konut kapsamında değerlendirilmek istiyor. Mülk sahibi ise aksini söylüyor. Son dönemde piyasada bu tip anlaşmazlıklar yaşanıyor” diye konuştu.

YASALAR NE DİYOR?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz ise, “Hukuk kira sözleşmesinde taşınmazın vasfına değil, kullanım amacına bakar” dedi ve “Dolayısıyla konut nitelikli bir taşınmazda işyeri kira sözleşmesi yapılmışsa ise, kira artışı TÜFE’nin 12 aylık ortalaması kapsamında yapılacak olup, geçici yüzde 25 artış oranı bu kira sözleşmeleri için uygulanmayacaktır” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya