Emlak Haberleri

Yeni yılda emlak sektörü nasıl geçecek?

Tebernüş Kireçci, “Emlakta 2022 nasıl geçecek?” başlıklı analizi.

1) Emlakta bir sonraki yılın beklentilerini analiz etmeye başlayalı 15 yılı aştı. 20 yıla dayandı. Tahmin ediyorum şimdiye kadar yazdığım yıllık analizlerden en zorunu kaleme alıyorum. Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete…

2) Döviz çıldırdı. Nerede ve nasıl duracağı belli değil. Faizler düşürülmeye çalışılıyor. Teorik olarak yüksek faizi kimse istemez. Ama düşük faizi verebilmeniz için rezervlerinizin epey bir artıda olması ve dış ticaret açığı vermiyor olmanız gerekir.

3) Faizler PPK ve Merkez Bankası’nın düşürmesiyle düşmez. Piyasaların da düşürmesi gerekir. Hükümetin faiz düşürme kararlılığına saygı duyuyorum. Ama dönem ve koşullar bu işe müsait değildi. Türkiye çok büyük bir kaynak bulmazsa 2022’de bunun bedelini ödeyeceğiz.

4) Konut fiyatları yükselişine gaz kesmeden devam edecek. Dolardaki yükseliş konut fiyatlarına aynen yansıyacak. Ama hızını alamayacak dolar bazında da zam gelecek. Fırsatçılar bulduğu fırsatı kaçırmayacak.

5) 2022’den başlayarak gelecek yıllarda boş ev, yani içinde kiracı olmayan ev çok kıymetli olacak. Boş evlerin açık artırmayla satılacağı günlere bile tanıklık edebiliriz. Boş evler bu kadar değerli olacak.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya