Emlak Haberleri

Yüksek kiraların tahsilatında sıkıntı yaşanabiliyor!

Yüksek bedelle fahiş zam yapan ev sahipleri kirasını temin edemiyor. Ev sahiplerinin, değerinin üzerinde fiyatla kiraladığı konut ve dükkanlar periyodik olarak getiri sağlayamayabiliyor. Son aylarda özellikle yabancılara kiralanan konutlarda kira tahsilatları yapılamaz duruma geldi.

Pandemi sürecinde arz sıkıntısının etkisiyle kiralık ev bulmak zorlaştı. Hali hazırda kiralanan konutlarda da kontrat yenileme sürecinde kiracılarla ev sahipleri karşı karşıya geldi. Birçok ev sahibi enflasyonun 12 aylık ortalamasına göre belirlenen oranların çok üzerinde artış yapmıştı. Dolayısıyla konut piyasasında kira krizi de günden güne derinleşmeye devam ediyor.

Sektör temsilcilerinden edinilen bilgilere göre ev sahipleri çözümü yargıya başvurmakta buldu fakat burada da başka sorunlar gün yüzüne çıktı. Kira ödemeyerek ülkelerine dönmeleri halinde yabancı uyruklu kiracılar hakkında, yabancı ülkede Türkiye’deki yargı sürecinin ardından bir de tenfiz denilen yasal sürecin işletilmesi gerekiyor. Bu ek süreç ise; ülkeden ülkeye değişiyor ve en az birkaç yıl sürebiliyor.

Yüksek bedelle fahiş zam yapan ev sahipleri kirasını temin edemiyor. Ev sahiplerinin, değerinin üzerinde fiyatla kiraladığı konut ve dükkanlar periyodik olarak getiri sağlayamayabiliyor. Son aylarda özellikle yabancılara kiralanan konutlarda kira tahsilatları yapılamaz duruma geldi.

“YÜKSEK KİRALARIN TAHSİLATINDA SIKINTI YAŞANABİLİYOR”

Milliyet’te yer alan habere göre, konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, emlak piyasasında arz tarafındaki durgunluğun devam ettiğini söyledi. Son dönemde inşaat maliyetlerindeki artışların yeni gayrimenkul inşaatında istenen seviyelere ulaşılamamasına sebep olduğunu söyleyen Özelmacıklı, yaz mevsiminin gelmesiyle evlenecek çiftlerin arttığını ve kiralık dairelerin bulunmasının da bu sebepten dolayı daha da zorlaştığını söyledi. ¨Bu durum fiyatları daha da artırmaya devam ediyor¨ diyen Özelmacıklı, kiralık dairelerde artan fiyatların, kiraların ödenmemesi riskini de beraberinde getirdiğini kaydetti. Geçen yıla göre 3-4 kat artan kira bedelleri nedeniyle daire için istenen yüksek kiraların başlangıçta kiracı tarafından ödenebildiğini söyleyen Özelmacıklı, daha sonra tahsilatta sıkıntılar yaşanabildiğini ifade etti.

“DEPOZİTODAN KAYNAKLI ANLAŞMAZLIKLAR YAŞANIYOR”

Değerlendirmesinde, kira artışlarının yüzde 25 oranında sabitlendiğini hatırlatan Özelmacıklı, mal sahipleri ile kiracılar arasında depozito kaynaklı sorunlar yaşanmaya başladığını söyleyerek, “Bu durum piyasada bir dengesizliğe yol açtı. Daha fazla artış yapmak isteyen mal sahipleri ve bu artışı kabul etme niyetinde olan kiracılar da var. Bu belirsizlik kiracılara dair farklı tahlil davalarını beraberinde getirdi. Son dönemde mal sahipleri ile evden çıkan kiracılar arasında depozito kaynaklı anlaşmazlıklar yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya